Yatırım Yapmak İçin Niçin FX İşlemleri Tercih Edilir?

Yatırım Yapmak İçin Niçin FX İşlemleri Tercih Edilir?

FX (Foreign Exchange), ülke para birimlerinin birbirileri arasındaki değerlere göre alım satım yapılan en likit piyasadır.

FX piyasası, gelişen teknoloji ile birlikte ekonomi ve finans pazarının sunduğu yatırım ve kazanç olanaklarından yararlanmak için hızlı cevap vermeyi ve planların tüm dünya eksenli olarak geliştirilmesini sağlamaktadır.

FX piyasası, yatırımcıların en çok rağbet ettikleri finans piyasalarından biri olup dünya piyasalarının açık olduğu beş günde yirmi dört saat boyunca işlem yapılmasına olanak sağlamakta, piyasaya kolaylıkla erişilmesini sağlamakta, yatırılan teminat tutarının 100 katına kadar pozisyon açma imkânı sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra manipülasyona da kapalıdır. FX piyasasını yatırımcıların favori piyasası haline getiren diğer etkenler; düşük işlem maliyetleri, hızlı bir şekilde yatırım yapılmasını sağlayan yüksek emir farklılığı ve tek bir noktadan yönetilmesidir. FX piyasası sayesinde fiziki yatırım yapma zorluğu ortadan kalktığı gibi farklı ülkelerde yaşayan yatırımcılar sayesinde her zaman alıcı satıcı bulunmaktadır.

FX’ te Yatırım Yapılabilen Finansal Ürünler

FX piyasasında, Apple, Google, Coca Cola gibi dünyanın en büyük şirketlerinin hisse senetlerine, borsa endekslerine, çeşitli türde birçok finansal araca yatırım yapılabildiği gibi altın, platin, gümüş, petrol, pamuk gibi en çok pazarı olan emtialara da yatırım yapılabilmektedir. Bununla birlikte dünyanın en önemli döviz piyasası olan FX’ te Amerikan Doları, Euro, Sterlin, İsviçre Frangı gibi çok rağbet edilen döviz işlemleri yapılabilmektedir. FX’ teki yatırım yapılabilen finansal ürünlerin çeşitliliği piyasanın tercih edilirliğini artıran bir unsurdur.

FX’ te Yatırım Avantajları Nelerdir?

Farklı yatırım araçlarına yatırım yapmanın mümkün olduğu FX piyasası, yatırımcılarına sunduğu avantajlarla en çok tercih edilen piyasalardan biridir.

  • Hafta içi günlerde kesintisiz işlem yapma fırsatı vermektedir.
  • 5/24 yatırımlarda değişiklik yapabilme imkânı sunması sayesinde yatırımcılar küresel piyasalardaki değişikliklere vakit kaybetmeden tepki verebilmektedir.
  • İnternete bağlanılabilen her yerden işlem yapmak mümkün olduğundan yatırım fırsatlarını kaçırma riski bulunmamaktadır.
  • Çift yönlü işlem farkıyla fiyatların yönünden bağımsız olarak yatırımlardan kazanç elde edilebilmektedir.
  • Fiyatların yönü doğru tahmin edilerek piyasanın yükselmesi beklenmeden yatırımların yönünü değiştirerek kazanç sağlamak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Para Piyasaları İçerisinde Forex İşlemleri başlıklı makalemizde FED, fx ve para piyasaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir