Yatırım Mantığı

Yatırım Mantığı

Yatırım yapmak, her zaman yeni bir fikirle ortaya çıkmak ve fikrin mevcut ortamdaki eksikliğinden yararlanmak üzerine gelişmez. Kimi zaman yatırımın uygun fırsatın varlığından doğduğu, çoğu kez de bir şeylere çözüm sunduğu görülür. Bu bakış açısıyla düşündüğümüzde hayatın her noktasında bir şeylerin tamamlanmasını, yatırımını, gerçekleştirdiğimizi; fakat bu faaliyetin genel haliyle kazanç sağlamadığını görebiliriz.

_altin-endeks-2Yatırım yapılacak alanların yüksek genişlik içinde bulunduğu dünya piyasaları, farklı ülkeleri birbirine bağlayan organik bir bağ gibi durur; biz de o bağdan yararlanmak, kazanç kapısı aralamak adına harekete geçeriz. Asya, Amerika, Avrupa ve Afrika borsalarında düzenlenen alım, satım işlemlerini yakından takip etmenin çok da kolay olmadığı; zira bu borsa grupları içinde yüzlerce farklı borsa endeksinin bulunduğu aşikar! Öyleyse doğru hamleyi tam zamanında gerçekleştirmek adına iletişimde kaldığımız aracı kurumu seçme işini şansa bırakmamalıyız!

Yatırım uygulamaları döviz ticareti, hisse senedi alım satımı, halka açılan şirketi değerlendirilmesi şeklinde sanal yapılar üzerinden dönebileceği gibi çok daha farklı kanalların varlığına eş biçimde gelişebilir. Piyasanın mevcut durumunu kollayıp dünyanın genel gidişatına göz atarak hangi hususta ne yapılacağına dair fikir telakisinde bulunmak, birçok şeyin çözücüsü durumuna gelir ya da bunu başaranlar, bahsi geçen duruma kavuşur.

Yatırım başlaması ya da başarıyla sonlanması adına aradaki kurumun doğru kriterler eşliğinde seçilmesi, ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu durum şartlarının gerekli teknik analizlerle belirlenmesi; dolayısıyla tüm bunları izinde ciddi bir çalışmanın yürütülmesi, çok büyük önem arz eder. Bu önem dairesindeki bilinçli yaklaşım, doğru kaynakları takip ederek kazanılacağı için ehliyet sahibi yapılara göz atmanızda ve bu yapıları sürdürülebilir şekilde denetlemenizde yarar var; yani SPK tarafında onaylanmamış, rüştünü ispat etmemiş firmalardan uzak durmalısınız.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir