Yatırım İşlemleri ve Dünya Borsaları

Yatırım İşlemleri ve Dünya Borsaları

Ekonomik işlemler farklı piyasalarda ve dünya borsaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yatırım, insanların veya işletmelerin birikimlerini gelir getirmek üzere değerlendirmelerine verilen addır. Yani yatırım yapmanın temel amacı getiri elde edilmesidir. Bu amaçla risk alınmakta ve işlem yapılmaktadır. Yatırım işlemleri sermaye yatırımları ve finansal yatırımlar olmak üzere iki temel ayrıma tabi tutulmaktadır. Sermaye yatırımları varlıklara veya sabit değerlere yapılan yatırımlar olarak tanımlanmaktadır. Finansal yatırımlar ise sürekli gelişmekte olan finansal araçları kullanarak yapılan yatırımları tanımlamaktadır. Yatırım yapacak olanlar kendilerine uygun olan yatırım türü ve yatırım aracını seçerek birikimlerini değerlendirecektir.

Dünya Borsalarının Önde Gelenleri

Dünya borsaları ve ülkemizde yer alan farklı borsalar aracılığı ile farklı yatırım araçları kullanılabilmektedir. Bu yatırım araçlarının en başlarında hisse senetleri, tahviller, bonolar, mevduatlar, gibi temel ürünler ile birlikte forex ve benzeri türev ürünler bulunmaktadır. Her bir finansal ürünün kendine özgü sistemi ve uygulaması bulunmaktadır. Bu sistem çerçevesinde işlemler yürütülmektedir. Bu finansal ürünler dünyanın önde gelen tüm borsalarında işlem görmektedir. Bu borsalar kendi aralarında üç alt gruba ayrılmaktadır. Bunlar Amerikan borsaları, Avrupa borsaları ve Asya Pasifik borsaları olarak gruplandırılmaktadır. Amerikan borsaları dünyada en çok adından söz ettiren borsalardan oluşmaktadır. Bunların arasında Dow Jones, Nasdaq, NYSE ve S&P yer almaktadır. Avrupa borsaları içerisinde ise özellikle Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda borsaları hem işlem yoğunluğu hem de işlem miktarı bakımından ön sıralarda yer almaktadır. Diğer grupta yer alan Asya Pasifik grubunda ise en ön sırada Çin yer almaktadır. Çin sürekli yükseliş içerisinde olan trendi ile tüm yatırımcıların dikkatini çekmektedir.

Borsa Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya borsaları ve ülkemizdeki borsalarda yatırım yapmak için öncelikle bilgi ve tecrübe gerekmektedir. Öncelikle bu borsalarda yatırım yapılacak araçlar seçilirken dikkat edilmelidir. Bu araçlar ile ilgili konular iyi bilinmelidir. Vadeleri, tutarları, trendleri ve riskleri dikkate alınarak işlem yapılmalıdır. Bunların yanı sıra borsalar ile ilgili konularda dikkate alınmalıdır. Her borsanın kendine göre bir işlem seyri bulunmaktadır. Bu konular tecrübeli kişilere danışılarak işlem yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dünya Borsaları ve Ekonomi başlıklı makalemizde dünya borsaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir