Yatırım Aracı Olara Döviz

Yatırım Aracı Olara Döviz

Yatırımcılar için yatırım işlemleri zor ve riskli işlemlerdir. Her yatırım aracının kendisine göre özellikleri ve riskleri bulunmaktadır. Yatırımcılar bu konularda bilgi sahibi olarak uygun olan ve tercih ettikleri yatırım araçlarında birikimlerini değerlendirmektedir. Her yatırım aracı kendi içerisinde risk öğesi barındırmaktadır. Bu yatırım araçlarından bir tanesi olarak döviz en çok tercih edilen finansal araçlardan bir tanesidir. Döviz en temel anlamı ile yabancı para birimini ifade etmektedir. Geniş anlamı ise bir ülkenin para biriminin diğer bir ülkede kullanılması ve değer ifade etmesidir.

En Çok Tercih Edilen Döviz Birimleri

usdtry3005-30052017-162534

Yabancı para birimlerinin yani dövizlerin en çok yaygınlaştığı süreçler uluslar arası ticaretin yaygınlaştığı süreçlerdir. Bir ülkenin içerisinde ticaret yapılırken o ülkenin para birimi kullanılabilmektedir. Ancak başka bir ülke ile yapılacak olan ticaret işlemlerde o ülkenin para birimi geçerli olacaktır. Bunun içinde döviz işlemleri uluslar arası ticaret işlemlerine eş olarak kullanımları artmaktadır. Bu temel anlayışla düşünüldüğünde ekonomik olarak güçlü olan ülkelerin para birimleri değerli döviz olarak görülebilmektedir. Ülkemiz açısından düşünüldüğünde Avrupa Birliği para birimi olan Euro, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı başka ülkeler tarafında kullanılan dolar ile İngiliz Sterlini ve Japon Yeni en güçlü para birimleri olarak bilinmektedir. Çin’in ekonomik olarak güçlenmesi ile Çin para birimi olan Juan dünya piyasalarında öne çıkmaktadır.

Döviz İşlemleri

Dünya piyasalarında çok farklı döviz birimleri işlem görmektedir. İşlem gören bu para birimlerinin değerleri belirli bir sistem içerisinde oluşmaktadır. Öncelikle en önemli konu olarak dövize olan arz ve talep öne çıkmaktadır. Piyasada dövize olan arz ve talep dengesi ile dövizin değeri oluşmaktadır. Bunun yanı sıra Merkez Bankası müdahaleleri ile de fiyat oluşumunu etkilemektedir. Döviz ve diğer yatırım araçları ile ilgili bilgi almak için integralforex.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Döviz Ve Para Değerleri başlıklı makalemizde döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir