Viop Piyasası Hakkında Detaylı Bilgi

Viop Piyasası Hakkında Detaylı Bilgi

Viop, vadeli işlem ve opsiyon piyasası kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulan bir kısaltmadır. İsminden de anlaşılabileceği gibi viop bünyesinde gerçekleştirilen isimler vadeli olmakla birlikte bu durum neticesinde kullanıcılar ödemelerini belli bir süre zarfı içerisinde yapabilme imkanına sahip olmaktadırlar.

 urlViop aslında tamamen bağımsız bir piyasa değildir. Borsa İstanbul bünyesinde kurulan bir piyasadır. Bu piyasa üzerinden kullanıcılar bazı özel alanlarda düzenlenmiş olan sözleşmeleri ve buna benzer araçları internet üzerinden alıp satabilme imkanına sahiptirler. Bu piyasanın kullanıcılara sağladığı en büyük kolaylık internet üzerinden erişim imkanıdır. Geçmişte borsa piyasaları yalnızca kullanıcıların borsa merkezlerine giderek herhangi bir hisse senedini malı ya da ekonomik değeri bulunan maddeyi satın alabildiği ya da satabildiği oldukça eziyetli bir süreci kapsamaktaydı. Ancak özellikle teknolojinin son sürat gelişimini sürdürdüğü günümüzde artık borsa piyasaları internet üzerinden kolayca erişim imkanı bulmakta ve kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır.

Vadeli işlem tercih etmenin sebebini birçok gerekçeye bağlamak mümkündür. Bu gerekçelerin başında borsa da işlem yapmak isteyen kullanıcıların büyük bir risk almak istemeyişleri gösterilebilir. Aslında borsa işlemleri içerisinde oldukça büyük bir risk barındıran işlemlerdir. Yapılabilecek basit bir hamle oldukça büyük miktarlarda para kazandırabileceği gibi büyük miktarlarda paranın da kaybına yol açabilmektedir. Bu sebep ile bireyler bu kaybetme riskini biraz daha aza indirgemek adına vadeli işlem yapma yolunu tercih etmektedirler. Bu riskli işlemlere örnek vermek gerekir ise yapılan döviz işlemlerini örnek vermek mümkündür. Bu vadeli işlemler sayesinde bireysel kullanıcılar ya da büyük firmalar ellerinde bulundurdukları döviz miktarının kaybettiği değer fazla bile olmuş olsa sadece minimuma indirgenmiş derece de bir kısmını kaybedeceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Peki VİOP Nedir? başlıklı makalemizde viop hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir