VİOP İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

VİOP İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0cfbfe5

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ya da kısa adı ile VİOP finansal veya ekonomik göstergeler ile sermaye piyasası araçlarına yönelik olarak yapılandırılan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri sayesinde türev araçların çevirim içi biçimde satılıp alınabildiği piyasadır. Bu bağlamda türev ürün dayanak varlık şeklinde bilinen varlıklardan türetilen ve dolayısı ile değeri de o varlığa bağlı olan ürünlere denmektedir. VOB işlemleri 2013 ortasından beri Borsa İstanbul VİOP altında gerçekleştirilmektedir. Bu da tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerini bir araya toplamaktadır. VİOP haberler bu anlamda İstanbul Borsası üzerinden takip edilmektedir.

VİOP farklı avantajları sayesinde yatırımcılara çekici gelmektedir. Bunlardan ilki kaldıraç özelliğidir. Yani bir pozisyon alabilmek adına değerinden daha düşük bir teminatın verilmesine izin verilmektedir. Bu durumda kişiler hem fiyat düşüşlerinden hem de artışlarından kazanç sağlayabilmektedir. Tabii ki bu durum zarar riskini de beraberinde getirmektedir. Bu durumda VİOP haberler çok daha önem kazanmaktadır.

Vadeli İşlem sözleşmeleri fiyat, vade, nitelik gibi unsurlara sahiptir. Bu sözleşmelerde açık pozisyon, kısa pozisyon ve uzun pozisyon olarak kişinin faydasına kullanabileceği farklı pozisyonlar bulunmaktadır. Örneğin kısa pozisyon kişilerin fiyat düşüşlerinden de yararlanabilmelerini sağlar. Açık pozisyonda olan biri ise sözleşmenin vadesi dolmadan isterse ters bir pozisyona giderek pozisyonu kapatabilir. Kişiler doğru işlem ve pozisyonlar için araştırma yapmalı ve VİOP haberler hususunu dikkatli şekilde takip etmelidir.

Ayrıca VİOP ile ciddi vergi avantajı yakalanır çünkü Hisse senedi endeksleri ya da hisse senetlerine bağlı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden kazanç sağlayanlar %0 stopaj ile değerIendirilir. Bunun yanı sıra VİOP riskin yayılımı adına portföy çeşitlendirmesi yoluyla farklı seçenekler yaratmaktadır. Takasbank Fon Yönetimi altında tuttuğu teminatları da olası en iyi biçimde nemalandırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan VİOP’ta İşlem Yapmanın Özeti başlıklı makalemizde viop hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir