VİOP Haberleri

VİOP Haberleri

VİOP ( Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ) finansal ya da ekonomik göstergeler ile sermaye piyasası araçlarının üzerine düzenlenmiş olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satılabildiği bir piyasadır. Borsa İstanbul çatısı altında kurulu bir piyasa olan VİOP, viop haberleri sayesinde yatırımcılara çeşitli fırsatlar sunar. Bu haberler yatırımcının rotasına yön veren pusula gibidir. Viop haberlerini takip ederek yatırım yapan yatırımcılar bu sayede doğru karar verme noktasında oldukça önemli bir veriye sahip olmuş olurlar. Borsa İstanbul bünyesine dahi olduktan sonra önemli bir işlem hacmini yakalayan VİOP, son zamanların en cazip piyasalarından birisi haline gelmiştir.

Önceden belirlenen fiyatlar üzerinden ve belirli bir vadede gerçekleşen, miktar ve nitelikte finansal ya da ekonomik göstergeyi ve sermaye piyasası araçlarını, kıymetli madenleri ve döviz alma veya satma yükümlülüğünü veren sözleşmeye vadeli işlem sözleşmesi denir. Bu kadar geniş bir kavram olan vadeli işlem sözleşmesi kavramı, VİOP finans sisteminin içinde yer alır. Vadeli işlem sözleşmeleri haberleri de viop haberleri içeriğinde yer alır. Bu kadar geniş kavramları içine alan bu haberler, hazırlanırken ve yorumlanırken oldukça dikkat gerektiren bir husustur. Zira bu haberler yatırımcının yatırımlarını şekillendiren en önemli unsurların başında yer alır.

Vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri haberlerini içerik olarak alan viop haberleri yatırımcıların pusulası konumundadır. Bu haberler sadece yatırımcıya yön vermekle kalmaz aynı zamanda yatırım piyasasının tamamını da etkiler. Bu haberlere dayalı olarak yorumlar yapılır. Bu yorumlara dayalı olarak da analistler yatırımcılara önerilerde bulunurlar. Dolayısıyla bu haberlerin yanlış ve yanlı unsurlar içermesi yatırımcıya zarar olarak geri döner. Bu zarar riskini en aza indirmek isteyen yatırımcılar, VİOP alanında uzman kişilerin, uzman kadroların ve uzman aracı kurumların haberlerine kulak vermelidirler.

Bir önceki yazımız olan Viop Piyasası Hakkında Detaylı Bilgi başlıklı makalemizde viop hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir