Ülkemizde Dolar Kurunun Ekonomiye Etkisi

Ülkemizde Dolar Kurunun Ekonomiye Etkisi

Dolar; uluslar arası piyasaların temel para birimidir. Dolayısıyla dolar kuru; bir ülkenin ekonomisini etkileyen en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Ülkemizdeki dolar kurunun değeri, hem dış ticaret açığımızı şekillendirmektedir hem de dış borç yükümüzü belirlemektedir. Bundan dolayı; dolar kuru ülkemizin ekonomik göstergelerine şekil veren bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolar Kurunun Uluslar Arası Ticaret Etkisi

Dünya genelinde yapılan uluslar arası ticarette genel olarak kullanılan para birimi Amerikan Doları’dır.  Bu noktada dolar kuru, uluslar arası ticarette etkin bir eleman olarak kullanılmaktadır. Şayet dolar kuru, düşük değerde ise, o ülkenin ihracat gelirleri kendi para birimi üzerinden azalırken, ithalat giderleri düşmektedir. Tam tersi durumda ise; ihracat gelirleri artarken, ithalat gelirleri düşmektedir.

Dış Borç ve Dolar Kuru

Hemen her ülke ekonomileri dış borç altındadır. Dünyanın süper gücü olarak tanımlanan Amerika’nın dahi dış borcu bulunmaktadır. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomiler açısından ise; dış borç önemli bir sorun halindedir. Bu noktada dolar kuru üzerindeki yükselme eğilimi, dış borç yükünün artmasına sebep olmaktadır. Zira dış borçlanmalar genel olarak dolar üzerinden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dolar Kuru Nedir ve Yatırımlardaki Önemi Nedir? başlıklı makalemizde dolar kuru hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir