Türev Yatırım Araçları ve Viop Nedir?

Türev Yatırım Araçları ve Viop Nedir?

Günümüzde teknoloji ve ekonominin gelişmesi ile birlikte en çok merak edilen sorulardan birisi viop nedir sorusudur. Son yıllarda dünya üzerinde ve aynı zamanda ülkemizde yeni yatırım araçları türetilmektedir.  Önceleri yatırımcılar sadece belirli yatırım araçlarını kullanabilmekteydi. Hisse senetleri, dövizler, tahviller gibi ürünler geçmişte çok fazla tercih edilen yatırım araçları arasında görülmekteydi. Daha sonraları bu yatırım araçları ihtiyaçlara cevap veremeyecek ve yeterli olmayacak duruma geldiği için farklı yatırım araçları keşfedilmeye başlamıştır. Yeni ortaya çıkan yatırım araçlarına genellikle türev yatırım araçları denilmektedir. Bunların arasında en yoğun olarak kullanılmakta olan yatırım araçlarından birisi viop olarak adlandırılan vadeli işlemler ve opsiyon borsasıdır.

Vadeli Piyasada İşlem Gören Ürünler

Viop nedir sorusunun cevabı, vadeli olarak borsa işlemi yapmak isteyen yatırımcıları bir araya getiren bir organizasyondur şeklinde verilebilmektedir. Viop içerisinde hem kurumsal müşteriler hem de bireysel müşteriler işlem yapabilmektedir. Viop başta ülkemizde olmak üzere tüm dünya üzerinde yoğun olarak tercih edilmekte olan bir yatırım seçeneğidir. Bunun en önemli sebebi kaldıraç etkisine sahip olmasıdır. Kaldıraç etkisi, yatırımcıların ellerinde bulunan birikimlerinin belirli bir katına kadar yatırım yapılabilmesine imkân sunan bir avantaj etkisi olarak bilinmektedir. Bu etki ile özellikle küçük yatırımcılar birikimlerinin kat kat daha fazlası tutara kadar işlem yapabilmektedir. Viop içerisinde tahvil, faiz, emtia, maden, hisse senedi veya varlıklar işlem görebilmektedir.

Viop ve Yatırım Hususları

Viop nedir sorusu sonrasından ülkemizde bu piyasaların hangi kurum tarafından denetlendiği önem taşımaktadır. Ülkemizde genelde yatırım ve borsa işlemleri ile ilgili düzenleme ve denetleme yapma yetkisi Sermaye Piyasası Kurulu’na aittir. Ancak vadeli işlemler ve opsiyon borsası ülkemizde Borsa İstanbul bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Viop içerisinde yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle yapılacak yatırımda vade, miktar, faiz gibi hususlarda dikkatli olunması gerekmektedir. Bu konuların her biri bir risk unsurudur ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra küçük yatırımcılar tarafından kaldıraç etkisi mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca aracı kurum kullanılması halinde güvenilir firmalar seçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan VİOP Haberler ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası başlıklı makalemizde viop haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir