Takasbank Sistemi Günümüze Geliş Süreci

Takasbank Sistemi Günümüze Geliş Süreci

Ülkemizde Takasbank sistemi kuruluşu 1980’li yıllara dayanmaktadır. 1986-1988 yılları arasında sermaye piyasalarında gerçekleştirilen alım-satım ile elde edilen menkul kıymetlerin bedel ödemesi ve teslimi aracı olmaksızın işlemi yapanlar arasında yapılıyordu. 1988-1992 yılları arasında bu işlemler İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bünyesindeki bir müdürlük tarafından yerine getirilmekteyken 1992 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Takas ve Saklama A.Ş.’ ye (Takasbank) bırakıldı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Takas ve Saklama A.Ş. (Takasbank) bankacılık lisansı almış, borsada işlem gören menkul kıymetleri kayıt altına alarak saklama işlemi yapmak içinde Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’ nin kurulmasında başrolü oynamıştır. Etkin, güvenilir ve uluslararası kalitede hizmet sunma vizyonuna sahip Takasbank, ortağı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası unvanını Borsa İstanbul olarak değiştirince kendi unvanı da İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. şeklinde değişmiştir.

Takasbank Sistemi Değerleri

Takasbank sistemi bazı değerleri aşağıdaki gibidir.

  • Riskin azaltılması ve piyasaların verimliliği esas alınarak yenilikçi çözümler benimsenerek sürdürülebilirlik sağlanır.
  • Kamuya ve ilgililere açıklanması gereken hususları zamanında doğru bir şekilde açıklama ve her türlü denetime açık olma şeffaflık kavramının bir gereğidir.
  • İlişkili olduğu kişilere dürüst davranma, anlaşılır doğru bilgiler verme ve benzeri unsurlar Takasbank’ın güvenini göstermektedir.
  • Piyasanın ihtiyaçları için kurumda var olan bilgiyi kullanarak en doğru çözümler üretmek etkinliği beraberinde getirmektedir.
  • Finansal sistemin etkin çalışmasını ve piyasaların gelişmesini sağlayacak çözümler bulunması ve müşterilerin mevcut ve olası ihtiyaçları için planlar yapılması müşteri odaklı çalışma olduğunu göstermektedir.

Takasbank Sistemi Faydaları Nelerdir?

Takasbank sistemi ana hedefi, takas ve saklama hizmeti vermek ve ülkemiz piyasalarının rekabet gücünü artırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için mevzuatın izin verdiği her faaliyette bulunabilir. Özetle Takasbank merkezi takas ve bankacılık lisansları vasıtasıyla üyelerine takas, bankacılık ve merkezi karşı taraf hizmetleri verir. Takasbank, bankacılık ürün çeşitliliğini nakit ve nakit olmayan kredi fırsatları içeren ve takası bitirmeyi hedef alan ürünlerle çoğaltmıştır. Türk sermaye piyasasının takas işlemlerini riskleri azaltarak, piyasaya nakit sağlayarak, takasın problemsiz ve zamanında bitirilmesi hedefiyle gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla, nakit ve menkul kıymet transfer işlemlerinde etkinlik ve takas yükümlülüklerinin güvenlikli bir şekilde zamanında ödenmesi sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Takasbank Sistemi Nedir? Nasıl İşler? başlıklı makalemizde takasbank sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir