Son Zamanlarda Dolar Kuru

Son Zamanlarda Dolar Kuru

Son yıllarda dolar kuru Türk Lirası karşısında oldukça değerli hale gelmeye başladı. Öyle ki 1 USD’nin 3,80 dolaylarında Türk Lirasına karşılık geldiği dönemler oldu. Bundan dolayı gazete ve televizyonlarda yalnızca ekonomi haberlerinde değil ana haberlerde de bu konu ile ilgili haberleri sıkça duyar hale geldik. Ülkemizin ithalata bağımlı olması, üretim girdilerinin dolar kuru ile üreticiler tarafından alınıyor olması ülkemiz ekonomisi için dolar kurunun önemini artırmaktadır.

Dolar Kuru Üzerinden Kazanç Sağlama

eurtry3005-30052017-162537

Bilindiği üzere kur, dövizlerin yurt dışı para birimleri cinsinden değer ve miktar olarak ifade edilişidir. Örnek olarak dolar para biriminin TL para birimi cinsinden değeri USD/TL kuru ile ifade edilmektedir. Yurt içi ve yurt dışı yatırımcılar dolar kuru ve benzeri diğer dövizler arasındaki fiyat farklılıklarından kar elde etme amacı taşımaktadır ve ellerinde bulunan para ile avantajlı gördükleri dövizi alıp satarak kar sağlamaktadır.

Dolar Kuru Değişikliğini Belirleyen Etmenler

Ülkelerin ekonomik ve siyasal koşulları, merkez bankaları ve benzeri ekonomiyi etkileyen kararlara imza atan kuruluşlarının açıklamaları dolar kuru ve diğer döviz fiyatları ve ekonomik araçlar üzerinde etkili olmaktadır. Ülkelerde politik belirsizlik bulunması, ülke para değerinin düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca büyük sermaye miktarı olan iç veya dış yatırımcıların karar değişiklikleri de doların hareketliliğinin yönünü değiştiren etmenler arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisinin gidişatından bağımsız olarak ABD’de doların açıklanan veriler ve ekonomik iyileşmeler ile güçlenmesi de dolar kurunun diğer ülke para birimleri karşısında güçlenmesine neden olmaktadır. integralforex.com.tr adresinde ekonomi, borsa ve döviz ile ilgili bilgilendirici makaleler bulunmakta olup dolar kurunun etki edeceği bir yatırım yapmayı düşünenlerin siteyi inceleyerek gelişmeleri takip etmesinde yarar bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dolar Kuru Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemizde dolar kuru hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir