Petrol

Petrol

Günümüzde birçok şeye oranla oldukça değerli bir madde olmakla beraber petrol, sudan daha yoğun kıvama sahip, rengi koyu yer altından çıkartılan doğal ve yanıcı bir sıvıdır. Önemli bir enerji kaynağıdır. Kimya sanayisinde en yaygın kullanılan ham maddesidir. Hidrokarbonların karışımından meydana gelen bu yanıcı sıvının kimyasal bir bileşimi yoktur. Petrol çıkarılan yerlere göre değişken bileşenler göstermektedir. Amerika Çevresin de Çıkartılan özellikle Pensilvaya bilgelerinde çıkarılan petroller hidrokarbon bileşenlerine sahipken Rusya dan çıkartılan petroller naften sınıfı bileşenlere sahip olup kötü kokmaktadırlar. Romanya bölgelerinden çıkartılan petroller ise yapısında hidrokarbon ve naften karışımlarını bulundurmaktadır.

_gofoPetrolün yapısındaki bu farklılıklar değişik moleküllerin, yapıların farklı şekillerde bağ yapmalarıyla çeşitli petrol yapıları oluşmuştur. Farklı uzunluklarda ki hidrokarbonların birleşmesi ile petroller farklılaşırlar. Petrol artıma sürecinde bu zincirler damıtma ile ayrıştırılarak benzin elde edilmelerinin yanında jet yakıtı, kerosen gibi maddeler de elde edilebilmektedir.

Petrol ürünlerinin pazarlanması için ham petrolün çıkarılması gerekir. Çıkarılan ham petrol kullanılacak duruma göre işlenir. Daha sonra taşıma ile dağıtılır ve pazarlanır. Türkiye petrol yatakları bakımından zengin değildir. Türkiye’de ham petrol artırılabilmek için çeşitli bölgelere petrol rafineleri kurulmuştu r. Türkiye’de üretilen petrol Türkiye petrol ihtiyacının az bir bölümünü karşılamaktadır. Türkiye bu neden ile geri kalan petrol ihtiyacını dışarıdaki ülkelerden alarak karşılamaktadır. Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde Adıyaman, Batman ve Diyarbakır’da petrol yatakları bulunmaktadır. Bunun yanında Türkiye’de Siirt, Şanlıurfa ve Mardin’de de petrol yatakları bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Batmanda çıkartılan bir miktar ham petrol Batman rafinesinde ve Batman- İskenderun Boru hattından çıkarılarak Dörtyol’a gönderilir. Dörtyol’a ulaşan petrol daha sonra taşınarak İzmir rafinelerine götürülmektedir.  Türkiye’de petrol arma çalışmaları halen devam etmektedir.

Petrol ürünlerinin pazarlanması için ham petrolün çıkarılması gerekir. Çıkarılan ham petrol kullanılacak duruma göre işlenir. Daha sonra taşıma ile dağıtılır ve pazarlanır.

Bir önceki yazımız olan Forex ve Petrol başlıklı makalemizde petrol hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir