Para Piyasaları Hakkında Detaylı Bilgi

Para Piyasaları Hakkında Detaylı Bilgi

Dünyada ekonomi eskilerde yalnızca ülke düzeyinde ele alınmakta ve bu nedenle ülkelerin alışverişleri çok büyük etkiler yaratmaktaydı. Oysa artık küreselleşen dünya ekonominin de küreselleşmesini sağlayarak alım ve satım işlemlerinde insanların daha rahat ve bireysel çabalar içerisinde olmasını sağladı. Kapalı kültürlerle etkileşime giren insanoğlu gibi farklı ülkelerde denenen ve başarı sağlanan ekonomi modelleri de rol model alınan diğer ülkelere genişletilmeye başlandı. Bu esnada bireysel gelişimler ve ülke içerisindeki satıcının sesini çok daha geniş alanlara duyurabilmesi adına hazırlanan borsa işlemleri para piyasaları için çok daha aktif bir alışverişe sahne oldu.

altin-ve-altin-fiyatlarini-etkileyen-aktorler_67847Para piyasaları dünya genelinde ülkelerin birbirleri karşısında gelişmişlik düzeyi ve parlarının değer kaybedip kaybetmediği ile ilgili bilgi verir. Bu sayede yatırımcıların alım satımlarda doğru kararlar alabilmesi sağlanarak ekonomik çöküş yerine doğru kararlar ile sağlıklı piyasa ekonomisine daha rahat geçilir. Borsa bunun için bir araçtır. Borsa üzerinden satışa sunulan ürünlere biçilen fiyatlar piyasalardaki azami sınırı belirlerken artış yaşanması da yatırımcının yüzünü güldürecektir. Ülkenin kazanç sağlaması demek parasının da değerli hale geleceği doğal olarak gelişmişlik seviyesinin ekonomi üzerinden olumlu bir ilerleme göstereceği kaydedilebilir.

Para piyasaları ülkelerin ekonomik anlamda rekabet yerine birbirleri karşısındaki durumundan doğar ve değişim gösterir. Örneğin bir ülkede yaşanan ekstrem olayın o ülke ekonomisinde de ekstrem bir karşılığı ortaya çıkar. Ülkenin iç karışıklıkları, dünya içerisindeki ülkelerle olan ilişkileri ya da geneli ilgilendiren tüm olaylar para piyasaları içerisinde o ülkenin değer kaybetmesi anlamını taşıyacaktır. O zaman piyasaları ülkelerin dünya karşısındaki konumları belirlemekte ve yaşanan her olayda piyasanın akışındaki değişimler olayın olumlu ya da olumsuz etkisini diğer ülkelere çok çabuk bir şekilde yansıtabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Para Piyasaları başlıklı makalemizde para piyasaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir