Hisse Yorumları ile Doğru Yatırım

Hisse Yorumları ile Doğru Yatırım

gumus-yorumlari

Para günümüzde geçmiştekinden çok farklı anlamlar ihtiva etmektedir. Zira geçmişte sadece satılan bir malın veya hizmetin değeri para ile ödenmekteydi ve bu şekilde insanlar para kazanmaktaydılar. Bugün ise para bir yatırım aracıdır ki bu yönüyle altın gibi değerli unsurların da yerini çoktan almıştır. Üstelik her ülkeni parasının değeri farklıdır. Ülkenin ekonomi ve siyasetteki başarısına göre de para değer kazanıp değer kaybetmektedir.

Paranın değer oranlarına göre yine paraların işlem görmesi mümkündür. Bununla birlikte önemli olan paranın nasıl değerlendirileceğidir. Hisse senedi bunun için kullanılan en güzel yöntemlerden biridir. Şirketler daha büyük yatırımlar için halk desteğinde ihtiyaç duyarlar ve şirketlerin bir kısmını hisse olarak satışa sunarlar. Yatırımcılar ise bu hisseleri alıp satarlar. Böylece bir para kazancı ortaya çıkar. Ancak hangi şirketin hissesini alıp satmalı sorusu en önemli meseledir. Burada da hisse yorumları devreye girer.

Bir şirketin hisse değeri içinde bulunduğu sektöre göre değişir. Bu sebeple şirket ve sektör hakkında bilgi sahibi olmadan hisse alım satımı yapılmamalıdır. Bir de şirketin hisselerinin önceki seyirleri, yani şirket işlem bilançoları da mutlaka incelenmelidir. Hisse yorumları içinde mutlaka şirketin faaliyet gösterdiği sektörün de analizi yapılmış olmalıdır. Zira bu firmaya veya sektörü yatırım yapılıp yapılamayacağı sektör analizleriyle ortaya konmaktadır.

Bununla birlikte şirketin geçmiş yıllara ait değerleri, kazançları, çeşitli bilançoları hep bu analizlerde belirtilmelidir. Ayrıca şirketin ve sektörün destek ile direnç seviyeleri, eğilimleri, trendleri, çeşitli analizleri ve şirket hakkındaki yorumlar da yatırımcıya yol gösterici olur. Teknik analiz yapılmalı ve teknik analizin neticesi olarak hisse yorumları değerlendirilmelidir. Tüm bu konuda ise uzman kişiler gerekli yorumları yapıp değerlendirmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Yorumları Nasıl Yapılır, Yorumlarda Doğru Tahminler Nasıl Yakalanır? başlıklı makalemizde hisse yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir