Hisse Senetlerinden Kazanç

Hisse Senetlerinden Kazanç

Hisse senedine sahip olanlar bu durumdan kâr elde etmenin yanı sıra hisse senedi sahiplerine de çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Hisse senetlerinden kazanç ancak yatırım aracı olarak seçildiğinde kazandırır. Hisse senedinin yatırım aracı olarak seçilmesi için borsaya başvurulması gerekmektedir. Halkın önüne getirilecek hisse senetlerinin borsa izni olmalıdır. Bunun için borsa iznine başvurulur. Hisse senedi borsaya başvurulmamışsa, o hisse senedi ticari işlemler için kullanılamaz.

En yaygın olan ve bilinen hisse senedi Adi ve İmtiyazlı senetlerdir. Fakat ülkemizde bu iki hisse senedinin kullanımına izin verilememektedir. Bu hisse senetleri yatırımcılar tarafından alınıp satılabilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Nama ve Hamiline yazılı hisse senetleridir. Hisse senetleri kazançlı yatırımlar arasında olduğu kadar basit bir yatırım mantığına da sahiptir. Günümüzde hisse senetlerinin alım ve satımı da rahatlıkla yapılabilmektedir. Hisse senedinin özelliklerine bakıldığında har yatırımcı grubuna uygun çeşide sahip olduğu görülmektedir. Altın gibi tek özelliğe sahip değildir. Hisse senetlerindeki çeşitlilik sayesinde birikimler değerlendirilebilir.

Hisse senetleri en başta sahibine ortaklık hakkının yanı sıra tahvil alma hakkını da sağlamaktadır. Hisse senedi sayesinde kişi yönetime de katılmaktadır. Fakat tahvil bu hakkı vermez. Tahvilden elde edilen gelir sabit iken, hisse senedindeki durum sürekli değişebilmektedir. Tahvil herhangi bir risk ortanı oluşturmazken hisse senedi bir miktarda olsa risk içermektedir. Tahvilde vade bulunur. Fakat hisse senedinde vade bulunmaz. Hisse senetleri anonim ve komandit şirketler tarafından çıkarılabilir. Tahvil ise tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşları tarafından çıkarılabilmektedir.

Hisse senetlerinin avantaj, dezavantaj ve getirileri hakkında geniş bir bilgi seviyesine ulaşılmalıdır. Bu işlemler yapılmadan önce detaylı bir araştırma işleminden geçirilmelidir. Bu konularda bilgi sahibi olmak içinde birçok kaynağa başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Forex Piyasası Üzerinden İşlem Yaparken Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler başlıklı makalemizde hisse senedi fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir