Hisse Senedi Yatırımları ve Hisse Yorumları

Hisse Senedi Yatırımları ve Hisse Yorumları

Hisse senedi ülkemizde ve dünyada yatırımcıların en çok tercih ettikleri ve hisse yorumları üzerinden yatırımlarını yaptıkları bir yatırım aracıdır. Dünya üzerinde ekonomik ve ticari gelişmeler ile birlikte pek çok farklı yatırım aracı işlem görmektedir. Her birinin farklı özellikleri ve riskleri bulunan bu yatırım araçları arasında yatırımcılar kendilerine en fazla uyan araçlarda yatırımlarını değerlendirebilmektedir. Yatırımcılar bu işlemleri ile kazanç elde etmek ve daha zengin olmak istemektedir. Bu yatırım araçlarından bir tanesi de hisse senedidir. Hisse senetleri en temel anlamı ile işletmelerin ortaklık durumlarını gösteren belge olarak tanımlanmaktadır. Hisse senetleri genel olarak sermaye işletmelerindeki ortaklık haklarını belgelemek için bu hak sahiplerine verilen bir kıymetli evraktır. Hisse senetlerine yapılan yatırımlarda hisse yorumları ve değerlendirmeleri büyük önem taşımaktadır.

Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

3b55d157-cdb4-d4ef-1149-9df3552b85ee

Hisse senetleri ile ilgili en önemli değerlendirmeler hisse yorumları ile yapılabilmektedir. Bu yorumların yapılabilmesi için hisse senedinin borsada işlem görmesi gerekmektedir. Ülkemizde hisse senedi çıkartabilme yetkisi sadece bazı işletmelere verilmiştir. Bu işletmeler anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ve bazı kamu kurumlarıdır. Bu hakka sahip olan işletmelerin çıkartabileceği farklı hisse senedi türleri bulunmaktadır. Öncelikle hisse senetleri nama yazılı ve hamiline yazılı şekilde çıkartılabilmektedir. Nama yazılı olan hisse senedinin kime ait olduğu bilinirken hamiline yazılı olan hisse senedi elinde bulunduran kişiye haklar sağlamaktadır. Diğer çeşit hisse senetleri ise adi ve imtiyazlı hisse senetleridir. Bunlara ek olarak primli ve primsiz, bedelli ve bedelsiz hisse senetleri türleri bulunmaktadır.

Hisse Senetlerine Yatırımlar Nasıl Yapılır?

Borsada işlem gören ve yatırım yapılan hisse senetleri ile ilgili en önemli değerlendirme aracı hisse yorumları olarak görülmektedir. Ülkemizde hisse senetleri Borsa İstanbul bünyesinde işlem görmektedir. Hisse senetlerinin değerini ilk arz işlemi sonrasında borsa içerisinde arz ve talep dengesi ile işletmenin ekonomik durumu etkilemektedir. Bu durumlar ile ilgili yorumlar yapılarak işletmelerin hisse senetlerine yatırım yapılıp yapılmayacağı ile ilgili belirleme yapılabilecektir. Hisse senetleri ile ilgili yatırım işlemi sadece borsada işlem yapabilen aracı kurumlar ile yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Yorumları Hakkında Genel Bilgi Almak Çok Kolay başlıklı makalemizde hisse yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir