Hisse Senedi Tanımı

Hisse Senedi Tanımı

Günümüzde borsa dendiğinde ilk akla gelen kavramlardan birisi; hisse senedi terimidir.  Borsada yatırım yapmak istediğimizde birçoğumuzun zihninde hisse senedi canlanmaktadır. Finans çevrelerinde, finans dünyasıyla ilgili filmlerde, borsa aracılığıyla zengin olmuş insanlarda hatta borsada dolayı batmış insanlardan da hisse senedi kavramını çok duyarız. Hisse senedine dair hemen herkesin az çok bir fikri vardır.

Hisse senedi bir ortaklığı ve bir mülkiyete sahip olmayı ifade etmektedir. Bu ortaklığın değeri hissenin payı ve hissenin piyasadaki değeriyle orantılıdır. Hisse senetlerinin el değiştirmeye başlaması borsaların kurulmasında etkili olmuştur. Hisse senetleriyle ilgili işlem hacmi arttıkça borsa binaları kurulmaya başlamıştır. Böylece hisse senedi piyasası oluşmuştur. Hisse senetleri borsa faaliyetlerinin genişlemesinde etkili olmuştur. Borsa denildiğinde ilk akla hisse senetlerinin gelmesinin sebebi de budur.

Sermaye sahibi şirketlerin ortaklarına; paylarını ve ortaklık derecesini belirtmek amacıyla vermiş oldukları değerli evraklara hisse senedi denir. Hisse senetlerinin çıkarılması izni; Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınır. Her sermaye sahibi şirket hisse senedi çıkarma hakkına sahip değildir. Anonim şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlar ve sermayesi bölünmüş komandit şirketler hisse senedi çıkarma hakkına sahiptir.  Hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetimine tabidir. Hisse senetlerinin tabi olduğu şirket işleyişini devam ettirdiği sürece hisse senetleri var olacaktır. Ve şirket kar ettiği oranda hisse senetleri değer kazanacaktır.

Borsada işlem gören hisse senetleri, harka arz edilmiş demektir. Halka arz edilecek hisseler, borsaya kaydettirilir ve hisse senetleri alım-satım işlemlerinin önü açılır. Bu sayede halka arz olan şirket kaynaklarını arttırmış olur. Kaynaklarını arttırmış olan şirket ise gelişimine ağırlık verir ve büyüme fırsatı yakalar. Şirketler hisselerini, şirketlerini büyütmek ve gerekli olan kaynağa sahip olmak için halka arz ederler. Hisse senetlerinin hukuki varlığı Türk Ticaret Kanunu’na tabidir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Fiyatlarının Takibi başlıklı makalemizde hisse senedi ve hisse senedi fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir