Hisse Senedi Tanımı Ve Hisse Yorumları

Hisse Senedi Tanımı Ve Hisse Yorumları

Hisse senedi finansal piyasalarda en çok işlem gören ve hisse yorumları en çok önem verilen yorumlar arasındadır. Bu kadar önemli görülmekte olan hisse senetleri ile ilgili tanımlama yapmakta fayda bulunmaktadır. hisse senedi, sermaye şirketleri tarafından çıkartılan, ortaklarına ortak olduklarını göstermek ve ortaklık paylarını göstermek amacıyla verilen bir çeşit kıymetli evraktır. Hisse senedi çıkartabilme yetkisi sadece sermaye şirketlerine verilmiştir ve sermaye şirketlerinin tanımlaması mevzuatımızda Türk Ticaret Kanunu içerisinde yapılmıştır. Hisse senetleri sahiplerine pek çok getiri sağlamasının yanı sıra sorumluluklarda yüklemektedir. Bu getiriler ve haklar şöyledir; şirketten kar payı alma hakkı, rüçhan hakkı, yönetime katılma yani oy hakkı, şirket ile ilgili bilgi alabilme hakkıdır. Bunun yanı sıra bazı sorumluluklarda getirmektedir. Sır saklama, temettü sözünü yerine getirme ve sözleşme şartlarına uyma sorumlulukları getirmektedir.

Hisse Senetleri Türleri ve Hisse Önerileri

Bu özellikleri ile birlikte yatırımcılar hisse senedi türlerine göre hisse önerileri alabilmektedir. Finansal piyasalarda farklı hisse senedi türleri bulunmaktadır. Bu türlerin en başında adi ve imtiyazlı hisse senetleri gelmektedir. Adi hisse senetleri yatırımcısına şirketin belli bir kısmına ortak olma, şirket karından hissesini alma, şirket yönetimine hissesi oranında katılma ve oy kullanma, şirket ile ilgili istediği bilgileri alabilme hakkı sunmaktadır. İmtiyazlı hisse senedi ise bunlara ek olarak özel temettü alabilme gibi bazı fazladan hakka sahip olabilmektedir. Diğer bir ayrım ise nama ve hamiline yazılı hisse senetleridir. Nama yazılı hisse senedi belirli bir isim adına düzenlenmiştir. Hamiline yazılı hisse senedi üzerinde herhangi bir isim bulunmamakta olup sadece elinde bulunduran hisse senedinin sunmuş olduğu haklara sahip olur. Bunlara ek olarak primli-primsiz, bedelli-bedelsiz ve kurucu-intifa hisse senetleri çeşitleri bulunmaktadır.

Hisse Senedi Fiyatlarına Etki Eden Unsurlar

Hisse senedi fiyatları ve değerleri pek çok farklı unsur ile belirlenmektedir. Öncelikle hisse senetleri ilk piyasaya çıktıklarında belli bir değer ile çıkmaktadır. Daha sonrasında şirketin değeri, faaliyetleri ve işlemleri, piyasanın ve ülkenin genel durumu ve işlem yoğunluğu gibi unsurlar ile birlikte bu değer değişebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Firmalara Ortaklık Sağlayan Hisse Senedi başlıklı makalemizde hisse senedi ve viop nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir