Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Finansal piyasalarda kullanılan ve işlem gören pek çok finansal araç bulunmaktadır. Bu araçlardan bir tanesi de hisse senedidir. Hisse senedi temel olarak bir ortaklık belgesidir. Bir şirkette sermaye paylarını temsil eden bir kıymetli evrak türüdür. Sermaye şirketlerinin ortaklarına, ortaklık ve pay miktarlarını belirlemek amacıyla basılmaktadır. Her sermaye şirketi hisse senedi basma ve piyasaya sürme yetkisine sahip değildir. Ülkemizde bu konu ile ilgili yetki Sermaye Piyasası Kuruluna verilmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan izinler ile hisse senedi çıkartılabilmektedir.

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Hisse senedinin hukuki tanımı Türk Ticaret Kanunu’nda yapılmış ve çeşitleri belirtilmiştir. Ticaret Kanunu’nda belirtilen hali ile hamiline ve nama yazılı hisse senetleri mevcuttur. Bunların yanı sıra adi ve imtiyazlı hisse senetleri, bedelli ve bedelsiz hisse senetleri, primli ve primsiz hisse senetleri, kurucu ve intifa hisse senetleri gibi hisse senedi çeşitleri mevcuttur. Nama yazılı olan hisse senetleri ortaklık payının temsili için çıkartılan üzerinde isim belirtilen hisse senetleridir. Hamiline yazılı hisse senetleri ise üzerinde isim bulundurmamaktadır. Hamiline yazılı hisse senetleri Borsa İstanbul’da alınıp satılır ve hisse senedi fiyatları burada belirlenmektedir.

Hisse Senedinin Değeri Nasıl Belirlenir?

Hisse senetleri ilk piyasaya çıktıklarında belli bir değer ile çıkmaktadır. Daha sonra bu değer üzerinden borsada işlem görerek değeri belirlenmektedir. Hisse senetleri ortaklığını temsil ettiği şirketin tüm işlem ve durumlarından etkilenmektedir. Hisse önerileri ve hisse senedi işlemleri dikkate alınarak işlem yapmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Kıymetini Bilenlerden Olmak İstemez Misiniz? başlıklı makalemizde hisse senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir