Hisse Senedi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hisse Senedi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

forex-piyasasi-ne-demek

Sermaye şirketlerinin ortaklarına vermiş olduğu paylarını ve ortaklıklarını belgelemeleri için vermiş oldukları kıymetli evraklara hisse senedi adı verilmektedir. Borsaların kurulmasına neden olan hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurumundan özel izinler alarak çıkarılmaktadırlar. Ama her sermaye şirketinin de hisse senedi çıkarması olanaklı değildir. Hisse senedi çıkarmak için elverişli olan şirketler, anonim şirketler, özel kanunlarla kurulmuş kurumlar ve sermayesi paylara bölünmüş olan komandit şirketlerdir.

Hisse sentleri sahiplerine çeşitli sorumluluklar yüklemekle birlikte, bazı getirilerde sağlamaktadırlar. Hisse senedi vasıtasıyla kazanç sağlamak, hisse senetlerinin yatırım aracı olarak seçildiğinde sağlanmaktadır. Bir hisse senedinin de yatırım aracı olarak görülebilmesi içinde mutlaka borsaya kote olması gerekmektedir. Halka arz ettirilmesi düşünülen hisse senetlerinin de yine borsa izni olması gerekmektedir ve bunun için de yine hisse senetleri borsaya kote ettirilir.

Hisse senedinin üzerinde yazılı olması gerekenler kanunlar tarafından belirlenmiştir. Bu konuya Türk Ticaret Kanununun 413. maddesinde değinilmiştir. Kanunda belirtildiği biçimde bir hisse senedinin üzerinde bulunması gerekenler arasında, şirketin unvanı, yetkili imzalar, şirketin tescil tarihi olmalı, şirketin sahip olduğu esas sermaye miktarı, hisse senedinin türü ve hisse senedinin nominal değeridir.

Hisse senedi sahiplerine bazı haklar da verilmiştir. Bunlardan bazılarına değinecek olursak, ilki temettü hakkı, bir diğer ismi de kar hakkıdır. Hisse senedinin ait olduğu şirket, kar ettiği anda hisse senedine sahip olan kişi de kara hissesi oranında ortak olma durumudur. Yönetime katılma ve oy hakkı da yatırımcının sahip olduğu hisse senedinin payı oranında yönetimde seçme ve seçilme hakkının tanınması hakkıdır. Bilgi alma hakkındaysa hisse senedine sahip olan bir yatırımcı şirket hakkında istediği her an da bilgi sahibi olabilme hakkına sahiptir. Taahhütleri yerine getirme sorumluluğundaysa, hisse sendi sahibi, şirket kuruluşundan ve sermaye artırımı esnasında imza atmış olduğu bedeli zamanında ödemek zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Fiyatları Çok Kırılgandır başlıklı makalemizde hisse senedi fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir