Hisse Senedi İle Paranıza Değer Katın

Hisse Senedi İle Paranıza Değer Katın

71288forex-hisse-senedi-al-sat

Büyük veya küçük yatırımcılar için her zaman çok farklı yollardan para kazanmak imkânı vardır. Bunlardan birisi de hisse senekleridir. Teknik olarak şirketlerin ortak sermaye paylarını resmileştirmek için bastırılan değerli evraklara verilen isme hisse senedi denmektedir. Bir şirket daha fazla büyümek isterse hisse senetleri bastırma yoluna gider ancak piyasalardaki tüm şirketler hisse seneleri bastıramaz. Bunun kanunla belirlenen bir sınırı vardır ki sadece sermaye piyasası kurulundan izin alan şirketler hisse senedi bastırabilmektedir. Dolayısıyla anonim şirketler, komandit şirketler, Merkez Bankası, KİT’ler, Sigorta şirketleri, bağlı ortaklıklar gibi özel bir kanuna tabi şirketler hisse senetleri bastırabilir.

Kendi içinde birçok türe ayrılan hisse senetleri çok kıymetli evraklardır ve her zaman için yatırım değerleri vardır. Bu yatırım elden yapılabileceği gibi borsa gibi bir para ve yatırım piyasasında da yapılabilmektedir. Dolayısıyla çok geçerli ve çok kolay değişken yaşayan bir yapıya sahiptir. Küçük yatırımcılardan büyük yatırımcılara kadar herkes arz edilen hisse senetlerinden alabilir ve bunu bir yatırım aracı olarak kullanabilir. Burada hisse senedi değişkenlerini iyi bilen uzmanlar çok önemlidir. Zira hisse senetleri sektör, şirket, ülke ve dünya ekonomisi bazında birçok değişkenlerin neticesinde fiyatları artan ve azalan kıymetli evraklardır.

Hisse senedi fiyatları dalgalı kur uygulanan ekonomilerde ve serbest piyasa sürdürülen ekonomilerde çok sık değişebilen değerlerdir. Şirketin sektördeki durumu, öz sermayesi, yatırımları, uzun ve kısa vadeli programları, geçmiş yıllara ait bilançoları hep bu değişkenlerdendir. Ayrıca şirketin faaliyet gösterdiği alan da çok önemlidir. Sektörel bazdaki değişimler hisse senetleri üzerinde her zaman etkili olmuştur. Bununla birlikte ülke ekonomik parametreleri ve küresel girdiler de mutlaka çok iyi değerlendirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde hisse senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir