Hisse Senedi Fiyatlarının Takibi

Hisse Senedi Fiyatlarının Takibi

Sermaye şirketlerinin ortaklarına ait sermaye paylarını ve pay miktarlarını belgelendirmek için vermiş oldukları kıymetli evraklara hisse senedi denir. Hisse senedi fiyatları anlık değişen fiyatlardır. Çünkü hisse senetleri paylarının borsada değer kaybedip değer kazanması hususu hisse senetleri fiyatları ile doğrudan ilgilidir. Borsa ile ilgili insanların en çok takip ettikleri konu hisse senedi fiyatları konusudur. TV kanallarında ya da Borsanın işlem sayfalarından kırmızı ve yeşil renklerle gösterilen iniş çıkış okları dakika dakika değişebilen bir olgudur. Bu durum da gösteriyor ki; hisse senedi fiyatları anlık değişkenlik gösterebilen fiyatlardır.trend-donus-formasyonlari-canak-ve-ters-canak_64425

Hisse senedi fiyatları, arz ve talep dengesine göre değişkenlik gösterir. Yani hisse senedi fiyatları
borsada faaliyet gösteren alıcıların ve satıcıların belirlemiş olduğu fiyatlardır. Bu alım satım işlemi borsanın işleme açık olduğu saatlerde süreklilik halinde devam eden bir olgudur. Hisse senedi fiyatları, gün içinde her an arz ve talebe bağlı olarak düşer ya da yükselir. İşte bu değişimleri iyi takip etmek borsada kazanmanın altın kuralıdır. Bu değişimleri iyi takip edip doğru tahminlerde bulunmanın yolu da piyasayı etkileyen faktörleri iyi analiz etmekten geçer. Yatırımcılar hisse senedi fiyatlarının ne zaman yükselebileceğini doğru tahmin ettiklerinde para kazandıkları gibi yanlış tahmin ettiklerinde de para kaybederler.

Hisse senedi fiyatları ne zaman artar ne zaman düşer ve bu durumların tespiti nasıl yapılır sorusunun cevabı; arz ve talep dengeleri artış ve düşüşleri belirler ve yurtiçinde ve yurtdışındaki piyasa hareketlerini doğru takip etmek hisse senedi fiyatlarının durumunun tespitinde önemlidir şeklinde yanıtlanabilir. Makro ya da mikro ölçekteki değişiklikler hisse senedi fiyatlarını doğrudan etkiler. Bu artış ve düşüşleri takip etmek için piyasayı yakından takip etmek ve iyi bir analist olmak gereklidir. Ayrıca dünyada yaşanan veya yaşanacak olan krizler, kaoslar, ülkeler arası anlaşmazlıklar ve anlaşmalar hisse senedi fiyatlarını etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senetlerinden Kazanç başlıklı makalemizde hisse senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir