Hisse Senedi Fiyatları

Hisse Senedi Fiyatları

Borsa üzerinden işlem gören tüm hisseler şirketine kazanç ya da kar sağlamaktadır. Alınan hissenin ya da hisse senedinin o kurumla ilgili yaşanan değişimlerden etkilendiği bilinmektedir. O zaman küçük de olsa büyük de olsa borsa içerisinde yer alan her şey basına yansıdıkça borsaya etki edecektir. Çoğu zaman önemli dünya bankalarındaki dalgalanmalar bile borsanın akışında çok iniş ve çıkışlı bir grafik oluşmasını sağlayabilir.

Hisse senedi fiyatları satışa çıkarıldığı noktadan itibaren değer kazanarak ya da değer kaybederek borsa içerisinde işlem görmektedir. Siz almak istediğiniz anda düşük olan hisse senedi siz aldıktan sonra değer kazanıyorsa bu sizin kar yaptığınız anlamına gelir. İşte bu hisse senedinin fazlaca miktar ödenip de düşük fiyatlarla elden çıkarılması da borsa içerisindeki düşüşünüz demektir.

Hisse senedi fiyatları bağlı olduğu kurumun ismi ile de ilgilidir. Nasıl ki çok isim getirmiş bir firmaya ait ürüne olan talep gün geçtikçe artıyorsa hisse senedine olan talep de aynı oranda artar. Ama bu firmanın adı olumsuz bir olayla anıldığında talep düşeceği için fiyatında da satışa teşvik amaçlı düşüşe gidilir. Hisse senedinin satışında da aynı mantık üzerinden bir ticaret söz konusudur.

Ülkenin içerisinde bulunduğu durum da borsaya etki etmektedir. Aslında bu ülke vatandaşlarının ortak sorununu aşıp dünya çapında duyulunca hisse senedi fiyatları dış alımlarda eski ilgiyi göremeyebilir. Yaşanan olayın olumlu bir şekilde ortaya çıkması ya da ülkenin dünya çapında olumlu bir şekilde anılması da borsa içerisindeki yükselişine işaret eder. Borsa kurlarının yükselmesi ile ülkenin ekonomik durumunun da düzeldiği yorumuna varılabilir. Hatta bu yükseliş düzenli olarak devam ettiğinde ekonomide atılımların doğru yapıldığı anlamına gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Tanımı başlıklı makalemizde hisse senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir