Hisse Senedi Fiyatları Tahmini Yapmak için Ne Gerekir?

Hisse Senedi Fiyatları Tahmini Yapmak için Ne Gerekir?

Yatırımlarını hisse senedi satın alarak gerçekleştirmek isteyen kişiler hisse senedi fiyatları arasında bir ayrım yoluna giderek piyasanın öngördüğü değerlerin üstünde ya da altında kalan rakamlar için öngörülerden gelen bilgilerle birlikte hisse senetlerinde hangisine yatırım yapacağını belirlemiş olması gerekmektedir. Hangi hisse senedine yatırım yapılacağı belirlenirken tahminlerini şekillendiren kişilerin çeşitli hisse senetlerinin bulunduğu farklı sektörler arasında bir seçim yapma yoluna gitmiş olması gerekmektedir. Burada kişilerin fiyat kazanç oranlarından hisse senetlerini satın alacak oldukları şirketlerin performanslarına kadar çok geniş bir alanda araştırma yapmış olması gerekiyor.

Hisse Senedi Fiyatları Sadece Arz ve Talebe Göre Mi Belirlenir?

Hisse senetlerinde yatırımcılar açısından en önemli olan noktalar hisse senedi fiyatları olmaktadır. Genel açıdan bakıldığında sadece arz ve talep verilerine göre belirlenmiş olan hisse senedi fiyatlarında farklı gelişmelerin yaşanması halinde fiyatların değiştirilmesi söz konusu olmaktadır. Temel ekonomik bilgisine dayalı bir şekilde arz ve talep üzerinde meydana gelen değişmelerle birlikte malın fiyatlarının da istenilen yöne doğru değişmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak hisse senedi fiyatlarının belirlenmesinde arz ve talep değerlerinin dışında ülke ve dünya ekonomisini etkileyen çok sayıda parametrede söz konusu fiyatların değişmesinde etkili olmaktadır. Özellikle ülkeler tarafından belirlenen faiz oranlarının bu noktada son derece önemli olduğuna dikkat edilmelidir.

Faiz Oranları Hisse Senedi Fiyatları Üzerinde Nasıl Etkilidir?

Bir ülkenin ekonomik gelişmeleri ve ülkeler arasındaki politik durumlar hisse senedi fiyatları üzerinde önemli ölçüde etkili olurken tüm bunların ötesinde faiz oranları da doğrudan hisse senetlerinin fiyatlarının belirlenmesi aşamasında son derece önemli olmaktadır. Faiz oranlarının arttığı durumlarda hisse senedi fiyatlarının da düşmesi gözlenecektir. Buradaki temel sebep yükselen faiz oranları ile birlikte ekonomik aktivitelerin artması ve durgunluğun kendini göstermesi olmaktadır. Bunun tersi bir durum yaşandığında da yatırımcıların daha hızlı şekilde hareket etme isteğinden kaynaklı bir şekilde hisse senetleri üzerindeki davranışlarının değişmesi söz konusu olabiliyor. Bu noktada yine faiz oranlarına bağlı bir şekilde yatırımcıların hisse senetleri üzerinde karar verme süreçlerinin etkilenmesi söz konusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Tanımı Ve Hisse Yorumları başlıklı makalemizde hisse önerileri, hisse senedi fiyatları ve hisse yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir