Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Hisse senedi bir kıymetli evrak çeşididir ve hisse senedi fiyatları farklılık gösterir. Anonim ortaklıklar tarafından hisse senedi çıkarılan şirketler, borsada katılıma tabi olurlar. Yasal şartlara uygun olarak çıkarılan hisse senetleri ile şirketler, yatırımcıların pay almasına sunulur. Bu sayede hisse senetleri sahipleri şirketlerde, ortaklık hakkı, yönetime katılma hakkı, kar payı alma hakkı, yeni pay alma hakkı, bedelsiz pay alma hakkı, tasfiyeden pay alma hakkı, bilgi edinme hakkı elde etmiş olurlar. Şirketler üzerinde hisse senedi olan pay sahipleri ayrıca iki türlü gelir elde ederler. Bunlardan ilki, kar payıdır. Bu gelir, şirketin ettiği karın yılsonunda ortaklara dağıtılması ile elde edilir. İkincisi ise sermaye kazancıdır. Bu ise hisse senedi fiyatlarının elde tutulduğu süre içinde artmasıdır. Hisse senedi alan ortaklar, şirkette bir mülkiyet senedi sahibi olmuş olurlar. Bu yüzden zaman aşımına olmaksızın bir mülkiyet sahibi olmuş olurlar.

Hisse Senedi Fiyatlarında Kâr Nasıl Arttırılır?

Borsa piyasasında bulunan hisse senetleri farklı öğelerden oluşur. Bu öğeler hisse senedi fiyatları belirlenmesinde etkilidir. Bunlardan ilki arz ve talep faktörüdür. Bir şirketin hisselerine alan talep çokluğu ve arz azlığı o şirketin hisse senedi fiyatlarını yükseltir. Tam tersi ise azaltır. Şirketin hisse senedi fiyatlarının seyrini belirleyen en önemli etken ise şirketin performansıdır. Bu yüzden bir şirketten hisse payı alınacağı zaman o şirketin ileriye dönük planları, projeleri takip edilmeli, şirketin sektördeki işleyişi iyi analiz edilmelidir. Örneğin piyasada yeni bir şirketten hisse senedi almadan önce şirket hedefleri, realitesi, zemini dikkatli değerlendirilmelidir. Aksi takdirde hisse senedi fiyatları ilerleyen zamanlarda daha da düşecek, bu da sizin yatırımınızın aşağı yönde seyretmesine yol açacaktır.

Hisse Senedi Fiyatlarında Doğru Analizin Neticesi

Ayrıca hisse senedi fiyatları değişiminde ülke ve dünya ekonomisinin de etkisi vardır. Ülke ekonomisi kötüye gitmeye başlarsa hisse senetleri de düşmeye başlar. Bu aşamada da pay sahipleri hisselerini elden çıkarma telaşına girer. Arzın çokluğu da bu aşamada sizin hisse senedi değerinizi düşürecektir. Bir aracı kuruluş üzerinde gerçekleştirilen hisse senedi işlemlerinde, piyasanın iyi analizi doğru tercih imkanları sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Yatırımı Yapmanın Avantajları başlıklı makalemizde hisse senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir