Hisse Senedi Fiyatları ve Fiyatlardan Gelen Kazanç

Hisse Senedi Fiyatları ve Fiyatlardan Gelen Kazanç

hisse-senedi

Birbirinden bağımsız ya da birbirine bağlı unsurların bir araya gelmesiyle vücut bulan hisse senedi fiyatları, arz talep meselesinin temelindeki etkileşim ile dalgalanmalar yaşar. Farklı ürün ya da işletme gruplarına ait durumdaki hisse senedi fiyatları, mevcut odak noktasının başarısıyla doğru oranda artarken; tersinir şekilde muhtemel başarısızlıkla düşüşe geçer. Bu nedenle hisse senedi fiyatları adına emin bir şekilde hareket etmek için hangi firmanın hisseleri satın alınacaksa o firma hakkında derin araştırmaların yapılması, elde edilecek kazancın başlıca koruyucu unsuru olur. Alelade ve günlük düşünce, hisse senetleri dahilinde yüksek kazanç getirisi sağlamaz; zira uzun vadeden uzak görüntü, kısa vadede hızla değişmeye müsait durumdaki yapısıyla çoğu zaman kendisinden bekleneniz yapar: yani hızla değer kazanıp, hızla değer kaybeder.

Hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalardan kazançlı çıkabilmek adına konuyu sizin için didik didik edecek aracı kurumla antlaşmanız, antlaştıktan sonra size kazanç sağlaması adına onu yetkilendirmeniz gerekir. Yetkini alan kurum, sizin de müsaadenizle muhtemel kazanç tablolarına bakarak size akar sağlar; şayet başarılı strateji izlenmişse böyle olur. Başarısız strateji, bahsi geçen durumun tam tersi şekilde gerçekleşeceği için onu hakkında bahsetmeye gerek olmadığı gibi konunun nereye varacağı önceden rahatça kestirilebilir.

Yerel ya da uluslararası durum, hisse senedindeki fiyatları doğrudan etkiler; dolayısıyla olumsuz geçecek tahmini durumlar dahi, hisse senetlerinde ciddi düşüşler yaşatır. Elindeki kağıtların değer kaybedeceğini hisseden katılımcı, kağıtları bir an önce elinden çıkartıp muhtemel zarardan kaçınmayı hedefleyerek panik içinde hareket eder; doğal olarak da yaşanan durum neticesinde o firma ya da ürüne ait hisselerin değer kaybı yaşanır. Değer kaybı nedeniyle ciddi zararlar gören; hatta batma noktasında gelen ya da batan birçok tarihi örnekle karşılaşabilmeniz mümkün; öyleyse derin teknik ve temel analizler eşliğinde bahsi geçen örneklere emsal olmamaya çalışın!

Bir önceki yazımız olan Güncel Hisse Yorumları Nasıl Takip Edilir? başlıklı makalemizde hisse yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir