Hisse Senedi Fiyatları Çok Kırılgandır

Hisse Senedi Fiyatları Çok Kırılgandır

forex-programming-overview

Günümüzde insanlar paralarını birçok yatırım aracıyla değerlendirme yoluna gitmektedirler. Bunların başında da para piyasaları gelmektedir. Yine borsa sürekli olarak işlem yapılabilen ve hisseler üzerinden alım satımın gerçekleştiği piyasalardır. Bu tip piyasalarda para kazanmak da kaybetmek de çok kolaydır. Bir saniye içinde zengin veya fakir olabilirsiniz. Ancak işin uzmanlarından yardım alırsanız ve profesyonel destek ile bu yatırımları yaparsanız büyük bir kazanç elde etmeniz hiç de zor değildir.

Bu sebeple özellikle borsada işlem yaparken hisse senedi fiyatları büyük önem taşımaktadır. Çünkü bir şirketin hisse senetlerinin fiyatları onlarca değişkene göre anlam kazanmaktadır. Burada ekonominin en temel değeri olan arz ve talep meselesi devreye girmektedir. Eğer talep artarsa, arz ve dolayısıyla da üretim artacaktır ki bu şekilde şirketin değeri de katlanacaktır. Şirketin değerinin artması ise doğrudan hisse senetlerinde fiyat artışı olarak kendini gösterecektir.

Şirketlerin değerlenin artışı sadece arz ve talep parametresine göre olmamaktadır. Şirketin gelecek adına şekillendirdiği projeler, çalışmalar veya ortaya koyduğu işlem hacmi gibi değerler şirketin durumunu dolayısıyla da hisse senedi fiyatları dengesini belirler. Şirketin iç dinamikleri haricinde ülke politikaları, dünyanın küresel ekonomik girdileri, ekonomilerde yaşanan durgunluk da çok önemli etkenlerdir. Tüm bu hususlar şirketin canlılığını yani ticari faaliyet portföyünü belirler.

Bunun haricinde şirketin faaliyet gösterdiği saha veya sektör de doğrudan bir etkendir. Bazen ekonomi canlılık gösterse de o sektördeki ters gidiş veya durgunluk şirket hisselerinin fiyatlarını düşürür. Ya da tam tersi bir durum olarak ekonomideki durgunluğun aksine sektördeki bir hareketlilik şirketin hisse senedi fiyatları üstünde olumlu bir etki gösterir. Tüm bu girdiler neticesinde iyi bir yatırım yapmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yatırım Yaparken Hisse Önerileri Dikkate Alınmalı başlıklı makalemizde hisse önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir