Hisse Senedi Denildiğinde Akla Ne Gelmeli?

Hisse Senedi Denildiğinde Akla Ne Gelmeli?

Ekonomi terimleri için özellikle yatırımlar konusunda en fazla tekrar edilen terimlerden biri de hisse senedi olmaktadır. Bir şirketin ana parası üzerinden belirli oranlarda başka kişilere aktarılan miktarlara hisse senetleri denmektedir. Bu kişiler aynı zamanda bu işlemle birlikte şirketin az paya sahip olsalar da ortaklarından biri olmuş olur.

Hisse Senedi Üzerinde Ne Tür Bilgiler Bulunur?

Hisse senetleri sadece bilgi aşamasında sanal bir şekilde kalmayıp basılı hale dönüşen belgeler olmaktadır. Burada hisse senedi üzerinde bulunan bilgilerden de bahsetmek gerekmektedir. Hisse senedi üzerinde şirketin unvanı, ticaret sicil numarası ve tescil tarihi, hisse senedinin değerini belirten nominal rakamlara yer verilmektedir.

Kaç Çeşit Hisse Senedi Vardı?

Hisse senetleri özelliklerine ve niteliklerine göre farklı türlerde olabilmektedir. Bir hisse senedi örneğin bir şirketin belli bir kısmını temsil edecek şekilde oluşturulmuşsa bu durumda adi hisse senetlerinden söz edildiği anlaşılmaktadır. Buna benzer şekilde imtiyazlı, bedelli ve bedelsiz, primli ve primsiz, kurucu ve intifa hisse senetleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sermaye Şirketlerinin Ortaklık Amacı Hisse Senedi başlıklı makalemizde hisse önerileri, hisse senedi ve hisse senedi fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir