Hisse Senedi Analizleri

Hisse Senedi Analizleri

Hisse senetleri yatırımcısı olan kişilerin piyasa takibi yapmaları oldukça önem arz etmektedir. Yatırım yapacak kişilerin bu noktada yatırımlarını sağlayacağı şirketlerin mali hareketliliğini ve sektörel haberlerini sıkı bir şekilde takip etmeleri önerilmektedir. Bu noktada hisse senetleri finans kuruluşları aracılığı ile veriler takip edilebilmektedir. Profesyonel düzeyde yatırım yapmak ve yerinde stratejiler geliştirebilmek için hisse yorumları analiz edilmelidir. Analiz temel ve ya sayısal-istatistiki olarak iki şekilde yapılmaktadır. Belirtilen sektörde faaliyet gösteren şirketlerin etkinlik raporları, karar mercii ve KAP adı verilen Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından izlenmesi gerekmektedir. Piyasaların arz-talep eğrilerinin değerlendirilmesi de oldukça önem taşımaktadır. Finansal, politik ve sosyal alanda yapılan değerlendirmelerin de takipleri belirleyici olmaktadır. Hisse yorumları makro ekonomi alanında incelenebilirken öte yandan daha ayrıntılı bir düzeyde de araştırılabilmektedir. Bu noktada istatistiki tahminler ve grafikler değerlendirilebilmektedir.

Hisse senedi çıkarma yetksi bulunan anonim şirketler ve komandit şirketler hisse senetleri satabilmektedir. Hisse senetlerinin getirileri ve birtakım sorumlulukları belirleyici aktördür. Bu sorumluluklar; kar payı, rüçhan hakkı, yönetim kuruluna katılma ve rey hakkı, bilgi enformasyonu sağlama hakkı ve sözleşme kurallarına sadık kalma sorumluluğu şeklinde sıralanmaktadır. Tüm bu analizlere göre hisse yorumları detaylı bir şekilde kritik edilmelidir. Peki hisse senedi yatırımı nasıl yapılmaktadır?

Öncelikli olarak yatırım yapabilmek için bankalardan yatırım hesabı açılmaktadır. Bunun dışında bu alanda hizmet veren aracı kurumlar ile de çalışılabilmektedir. Yatırım hesabı aktif edildikten sonra borsada rol oynayan şirketlere yatırım yapılabilmektedir. Hisse senedi üzerinden yapılan yatırımlarda bilinçli yatırımlar oldukça önem taşımaktadır. Yatırımcıların alana yönelik faaliyetleri, matematiksel verileri, grafikleri ve ekonomi yayınlarını anlık olarak takip etmeli ve bu analizler üzerinden işlemler yapılmalıdır. Öte yandan dijital platformların artış göstermesiyle anlık takipler kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Borsada İşlem Gören Kuruluşlara ait Yorumlar Yatırımcıya Fikir Verebilir başlıklı makalemizde hisse yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir