Hisse Senedi Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hisse Senedi Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yatırımcılar, kendi tahminlerinin ve uzmanların görüşleri doğrultusunda firmaların beklentilerinin de ne yöne hareket edeceğini inceleyerek hisse senetleri üzerine yatırım yapmaya karar verebilirler. Bu noktada kişilerin hisse senedi fiyatları belirlenirken hangi parametrelerin dikkate alındığı noktasında bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Hangi Etkenler Hisse Senedi Fiyatlarını Değiştirir?

Borsa içinde hisse senedi fiyatları belirlenirken baz alınan en temel veri söz konusu hisse payları için ortaya çıkan arz ve talep değerleri olmaktadır. Bu noktada basit ekonomik bilginin de sunabildiği gibi arzın fazla olması sonucu taleplerin düşürüleceği gibi bir ilişki kurularak fiyatların belirlenmesine karar verilmektedir.

Hisse Senedi Alırken Göstergelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senedi almayı planlayan yatırımcılar sadece piyasa içindeki arz ve talebe göre değil aynı zamanda bunlara etki edebilecek olan unsurlara göre de bir karar verme eğilimi içine girerler. Bu konuda hisse senedi fiyatları faiz oranlarının değişmesi, daha yüksek faiz getirilerine sahip olan yatırım araçlarının yatırımcılar için uygun hale gelmesi ile de farklılaşabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nedir? başlıklı makalemizde hisse önerileri, hisse senedi ve hisse senedi fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir