Hisse Önerileri Nasıl Değerlendirilir?

Hisse Önerileri Nasıl Değerlendirilir?

borsa-nasil-ve-nereden-ogrenilir

Yatırım danışmanlığı yapan aracı kurum, kendisiyle yatırım çalışmalarını gerçekleştirmek adına sözleşme imzalamış olan müşterilerine hissi önerileri başlığında yapılacak yatırımları tavsiye eder. Yatırım danışmanlığı bulunmayan, belirli bir denetimin altında yer almayan kurum veya bankalar; farklı içerik eşliğinde birtakım tavsiyelerde bulunabilir; lakin yapılacak tavsiyenin aracı, lisanslı kurumunki gibi derin işlem tablolarından geçtiğini iddia edemeyiz.

Aracı kurum eşliğinde çıkartılan hisse önerileri, kurum içerisinde yer alan araştırma bölümünce 7/24 devam eden aktif çalışmanın sonucunda dile getirilir. Araştırma departmanı, teknik ve temel analiz doğrultusunda işleme soktuğu çalışmasını günlük ya da haftalık periyotlar halinde yayımlar. Yatırımcı da arzu ettiği takdirde kendi hizmetine sunulmuş önerileri dikkate alarak farklı yatırım seçeneklerini değerlendirebilir.

Aracı kurum eşliğinde öğrenilen hisse önerileri, yatırımcının gerçekleştireceği faaliyet stratejisini büyük oranda belirlerken; herhangi bir işleme geçmeden önce güvenilir pozisyona sahip aracı kurumla antlaşmanız gerektiğini belirtmeliyiz. SPK tarafından denetlenen ve gerekli sertifikalara sahip olan kurum, çalışmak adına tercih edeceğiniz kurumun genel özelliklerini kapsar; zira yeterli sertifikasyona sahip olmadan kurum ya da firmalarla çalışmanız, başarısızlık yaşayarak zarar etmenize sebebiyet verir. Güncel hisse önerilerinden sizin için maksimum sonuç vereni belirlemek, onu öğrenerek kazanç elde edebilmek adına aracı kurumdaki temsilcinize güvenmeniz gerekir. Karşılıklı mutabakat sonucunda meydana gelen güven, yatırımcının kendisinden emin bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Hisse önerisi, döneme bağlı farklı piyasa endekslerine kayarken; zaman zaman birbirinden ayrı ürün içeriklerini kapsar. Dünya üzerindeki gelişmeler, alınacak veya satılacak hisseleri doğrudan doğruya kişinin önüne getirmiş olur; dolayısıyla dünya ile entegre olan birey, mevcut önerilerin gerçeklik boyunu rahatça saptayarak işlem yapar. Durumu toparlamak gerekirse hem iyi bir aracı kurum seçmeli hem de dünyayla birlikte hareket etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Fiyatları ve Fiyatlardan Gelen Kazanç başlıklı makalemizde hisse senedi fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir