Foreks Piyasaları

Foreks Piyasaları

Yatırım işlemlerinde pek çok kişinin kullanmış olduğu foreks dilimize İngilizceden geçmiştir. Foreign Exchange sözcüklerinin kısaltılmış hali forekstir. Dilimize çevrilmesinde ise uluslar arası döviz piyasaları olarak çeviri yapılmış olup genelde bu tabir tercih edilmektedir. Ancak bun kısa tabir foreksin anlamını tam olarak karşılamamaktadır. Çünkü foreks piyasalarında sadece döviz işlem görmemektedir. Pek çok farklı işlem aracı bulunmaktadır. Foreks piyasalarında herkes işlem yapma yetkisine sahip değildir. Ülkemizde bu yetki Sermaye Piyasası Kurulu tarafından bazı kuruluşlara verilmektedir. Bu yetkili kuruluşlar hem borsada hem foreks piyasalarında işlem yapabilmektedir. Bu yetkilendirme işlemi ağırlıklı olarak güvenlik sağlanabilmesi için uygulanmaktadır.

Foreks Piyasalarında İşlem Gören Unsurlar

Foreks piyasalarında genel kanı olarak sadece döviz işlemleri yapıldığı zannedilmektedir. Bu foreks tabirinin ülkemizde yanlış kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Foreks piyasalarında sadece döviz değil neredeyse tüm finansal araçlar işlem görmektedir. Bu araçların içerisinde en çok hisse senedi ve tahviller işlem görmektedir. Pek çok kişi yaptığı işlemlerde hisse senedi ve tahvil tercih etmesinin sebebi bilinir araçlar olmasından kaynaklanmaktadır. Bunların sonrasında borsa endeksleri gelmektedir. Borsa endeksleri, özel olarak hisse senedi ve diğer yatırım araçlarından oluşturulmaktadır. Ekonomik durumları ülkemize benzer olan ülkelerde genel olarak altın ve gümüş gibi değerli madenlerde foreks piyasasında işlem görmektedir. Bazı durumlarda soya, pirinç veya kakao gibi zirai ürünlerde işlemlere konu olabilmektedir. Petrol ve doğalgaz gibi değerli ürünler ve alüminyum ve bakır gibi metaller foreks piyasaları içerisinde değerlendirilmektedir.

Foreks İşlemlerinde Kaldıraç Etkisi

Foreks piyasalarında yapılan işlemlerin yoğun bir şekilde tercih edilmesinin bir sebebi de kaldıraç etkisidir. Kaldıraç etkisi piyasada yatırım yapılabilecek maksimum tutarı belirlemede kullanılan bir terimdir. Foreks piyasasında yatırım yapmak için teminat altına alınmış olan tutardan daha fazlasının piyasada kullanılabilmesini ifade etmektedir. Özellikle düşük seviyelerde yatırım yapacak kişiler kaldıraç etkisi sayesinde foreks piyasalarına çok daha fazla yatırım yapabilmektedir. Bu kaldıraç etkisi piyasaları daha çekici hale getirmektedir. Ancak bu etki riskleri de birlikte getirmektedir. Foreks piyasalarında yatırım yapılırken mutlaka konuya hakim ve tecrübeli aracılardan destek alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Foreksin Özellikleri ve İşleyiş Sistemi başlıklı makalemizde foreks ve hisse senedi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir