FED ve Özellikleri

FED ve Özellikleri

Amerika da 1913 senesinde çıkarılmış olan Federal Reserve yasasıyla kurulan FED, bu sistem içerisinde yer alan bankalara verilen isimdir. Amerika devletinin FED’i merkez bankasıyla meydana gelmiştir. Merkezi Washington da bulunur. Tıpkı merkez bankasında olduğu gibi tüm fonksiyonlara da sahiptir.

FED’in Görevleri Nelerdir?

Merkez bankalarının üstlendiği tüm görevleri üstlenen FED önemli yetki ve görevlere sahiptir. Kredi gerekliliğini ve para arzını ekonomi gereksinimlerine göre belirler. Ayrıca sorunsuz bankacılık işlemlerini yürütür.

FED belirli görev ve sorumluluklara sahiptir. Buna göre bankaların denetlenerek düzenlenmesi görevi ona aittir. Madeni paraların ve kağıt paraların emisyonunu yapması gerekir. Piyasada oluşabilecek kredi hacmi ve para hacmini belirlemesi lazımdır. Bankalar için oluşabilecek borç düzenlemesini yürütmelidir. Bankaların fon aktarımını düzenlemekten sorumludur. Kısacası FED’in ekonomik ve fiyat istikrarı sürdürmesi gerekir.

FED’in Piyasadaki Etkisi

FED Amerika’nın ekonomisini elinde tutan bir oluşumdur. Tabi bu durumda diğer ekonomilerin etkilenmesine neden olur. Doların dünya ticaretindeki önemi FED’den kaynaklanır. FED para basma yetkisi olan bir oluşum olmasıyla büyük bir öneme sahiptir.

Bir önceki yazımız olan FED Nedir? başlıklı makalemizde FED hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir