Euro Dolar

Euro Dolar

Dünya üzerinde birçok para birimi bulunmaktadır. Bunlar içersinde bazı para birimleri oldukça değerlidir. Bunlar dolar ve Euro’dur. Euro on iki tane Avrupa ülkesinin ortak para birimidir. Hem banknot hem de metal paralara rastlamak mümkündür. Şu an yaklaşık olarak 334 milyon Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır. Euro dolardan sonra en çok kullanılan ikinci para birimidir. 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren de insanların hayatlarında aktif duruma gelmiştir.

ABD doları Amerika’nın resmi para birimine verilen addır. Dünyanın en çok kullandığı döviz türü konumundadır. Özellikle son yıllarda Euro karşısında değer kaybetmeye başlamıştır. Fakat hala daha rezerv miktarları konusunda birinci derecededir.

Euro Dolar şimdilerde en çok kullanılan parasal kavramdır. Çünkü her iki para birimi de oldukça önemlidir. Ayrıca dünyadaki her ülkede geçerliliklerini kaliteli seviyeler de korumaktadırlar. Hatta kimi firma maaşlarını Euro Dolar üzerinden vermektedir.

Euro dolar paritesi Euro ve ABD doları arasındaki ilişkiyi gösterir. Yani bir paranın diğer para karşısındaki değerini ifade eder. Eğer Euro değeri artarsa parite artar. Ama eğer düşerse bu sefer de parite düşer. Euro dolar paritesi forex piyasalarında EURUSD kodunu almaktadır. Ayrıca Dünyada likiditesi en fazla ürünlerdendir. Bunun yanı sıra hacmi de en faz olandır. Bunlar gelişmiş para birimleri olmaları dolayısıyla G10 adını almaktadırlar.

Para piyasaları konusunda oldukça fazla kavramlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan Euro Dolar oldukça önemlidir. Çünkü dünya üzerinden en geçerli olan para birimleri burada birleştirilmiştir. Ve birbirleri arasında bulunan ilişki değerlendirilmektedir. Hatta dünya piyasalarında meydana gelen hareketlenmeler bunlar sayesinde yaşanmaktadır. Bu nedenle ekonominin odak noktası konumundadırlar. Ekonomistlerin oldukça yetkin bilgilere sahip olduğu bu konu kimi zaman da fazlasıyla karışık olabilmektedir. Ayrıca sürekli olan değişkenliği nedeniyle de farklılık göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Euro Dolar Parametresi ve Ekonomiye Etkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir