Euro Dolar Paritesi Hakkında

Euro Dolar Paritesi Hakkında

Küreselleşmenin dünya üzerinde hâkim olmasıyla birlikte, dünya küresel bir köy haline gelmiştir. Bu durum, her ülkenin birbiri ile ilişkisi olmadan ayakta durmasının mümkün olmadığını da göstermektedir. Yani ülke içerisindeki herhangi bir kurum, farklı ülkelerden bağımsız olarak işleyememektedir. Bu kurumların başında ekonomi ve ekonomi ile ilişiği olan kurumlar gelmektedir. Örneğin Euro dolar paritesi, piyasa içerisindeki en önemli kavramların başında gelmektedir. Parite, bir ülke parasının bir başka ülke içerisindeki değeridir.

Euro’nun ülkeler arasında kazandığı değerin Amerika doları karşısında 2002’de kazandığı değer euro dolar paritesini ortaya çıkarmıştır. Euro’nun değer kazanması aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin piyasasında birçok değişime ve dalgalanmaya da sebebiyet vermektedir. Bu parite, her iki para birimi için de değer kazanma ve değer kaybetme yönünde değişimlere neden olmaktadır. Değişimler aynı zamanda ülke içi piyasaların da farklılaşmasının nedeni olacaktır. Ülke içerisindeki ticari malların fiyatlarında hareketlenmeler meydana gelecek ve bu durum ülke içi mali durumu etkileyecektir. Bununla birlikte faiz oranlarında da dalgalanmaların gerekçelerinden birisi olarak da gösterilebilmektedir.

Ülkelerin karşılıklı para birimlerinin değer kazanması ve değer kaybetmesinin gerekçelerinden en önemlisi de ülke içi siyasi durumlardır. Örneğin Euro dolar paritesi üzerinden değerlendirme yapacak olursak, Avrupa ülkeleri içerisinde yaşanan iç karışıklıklar, doların değer kazanmasına ve euronun değer kaybetmesine yol açacaktır. Bu etki aslında karşılıklı olarak gerçekleştiği için etkileşim olarak değerlendirilmektedir. Hem piyasa değişimi siyasi durumu etkileyebildiği gibi hem de mali durum siyasi olayların hareketlenmesine yol açabilmektedir. Örnek verecek olursak, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşadığı büyük buhran sonucu ülke içi sosyal yaşantılarda da büyük olumsuzluklar meydana gelmiş ve siyasi olaylar tetiklenmiştir. Bu durum her ülke ve her piyasa için aynı değerlendirmeyi gerektirecektir.

Bir önceki yazımız olan Euro Dolar başlıklı makalemizde Euro Dolar hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir