Dünya Borsaları Nasıl Takip Edilir

Dünya Borsaları Nasıl Takip Edilir

Dünyanın bir bütün olduğunu düşündüğümüz zaman birbirinden uzak noktalarda gerçekleşen faaliyet zincirlerinden dolayı etkilenen farklı noktaların varlığını daha rahat kavrar ve bu mantık içinde dünya genelindeki ekonomi anlayışının içeriğini çözebiliriz. İlk önce kıtalara ayrılan dünya borsaları, kıtalar üzerinden kendi iç kısımlarında farklı başlıklara sahip olarak yeniden şekillenebilir. Örneğin, Avrupa Borsaları dendiğinde daha sonra açılacak başka bir başlık altında Avrupa’nın önemli endeksleri incelenerek konunun derinliği artırılır.

Halihazırdaki büyük dünya borsaları dendiği zaman akla 4 ayrı alan gelir: Amerikan Borsaları, Avrupa Borsaları, Asya Borsaları, Afrika borsaları. Amerikan Borsası içinde yer alan New York ve Nasdaq Borsası, mevcut kapasiteleri nedeniyle borsa piyasasının dev noktalarına karşılık gelirler ve Amerika’daki borsalar, genel itibariyle dünyanın en geniş işlem hacminde çalışır. NYSE ile Nasdaq Borsaları, Amerika merkezli teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine sahip olduğundan dolayı ayrı bir büyüklük ile anılır.

Avrupa kıtasında yer alan 50 bağımsız, 8 bağımlı ve 6 tanesi henüz tanınmamış devlet nedeniyle kıta sınırları içinde birçok borsa bulunur. Avrupa kıtasında 50’nin üzerinde borsa olduğu bilinirken bu borsaların en bilinenleri Londra Borsası ile Euronnext borsası olarak bir adım öne çıkar. Asya kıtasının borsaları incelendiği zaman Tokyo, Hong Kong, Singapur, Şanghay borsaları dikkat çeker; ayrıca Borsa İstanbul da hem Asya hem Avrupa borsa listesinde yer alarak bir ilki gerçekleştirir.

Düzenli ve doğru şekilde takip edilen dünya borsaları, kişinin uzun veya kısa vadede geliştireceği tüm stratejiyi belirleyeceğinden büyük bir neme karşılık gelerek anlaşmalı kurumlar aracılığında farklı yatırımlar yapılmasına imkan tanır. Bu yatırımlardan kazanç elde etmek içinse iyi bir aracı kurumla anlaşmalı, tecrübe kazanarak hareket edilmelidir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir