Dünya Borsaları ve Ekonomi

Dünya Borsaları ve Ekonomi

Borsa, bir ülkenin ekonomisinin temel dinamiklerinden birisidir. Bu noktada borsanın etkinliği ve değerlenmesi o ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir. Dünya borsaları üzerindeki hareketlilik ya da durgunluk, dünya genelindeki tüm ülkelerin borsasını etkilemektedir. Dolayısıyla borsa üzerindeki değişmeler, ekonomiyi de yakından etkilemektedir. Borsanın değerlenmesi, ol ülkenin ekonomisinin olumlu bir şekilde seyrettiğini de göstermektedir.

Dünya Borsalarının Ülkemize Etkisi

Dünya globalleştikçe, ekonomik göstergelerde uluslar arası piyasalardan etkilenmeye başlamıştır. Bu noktada dünya borsaları üzerindeki hareketlilik ülkemiz borsasını da dolayısıyla ülkemiz ekonomisini de yakından ilgilendirmektedir. Uluslar arası borsalardaki dalgalanmalar kimi zaman ülke ekonomisini olumlu etkilerken kimi zaman da olumsuz etkilemektedir.

Siyasi Olayların Dünya Borsaları Üzerine Etkisi

Siyasi olaylar, yönetimle yakından ilgili bir konudur. Yönetim ise ekonomi yönetimlerini de kapsamaktadır. Bu doğrultuda siyasi olaylar ya da çalkantılar, dünya borsalarını da etkilemektedir. Bu noktada dünya borsaları, dünya genelindeki siyasi olaylara anında tepki vermektedir. Borsa piyasası anlık değişebilen bir piyasa olduğu için, borsaya yatırım yapmış olan yatırımcılar, dünya siyasetini de yakından takip etmek durumundadır.

Bir önceki yazımız olan Dünya Borsaları Nasıl Takip Edilir başlıklı makalemizde dünya borsaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir