Dövizin Ekonomideki Yeri

Dövizin Ekonomideki Yeri

En genel tabirle döviz; yabancı ülkelerin para birimine verilen isim manasına gelmektedir. Esasında döviz ülkelerin ekonomilerinin temel dinamiklerinden birisidir. Şöyle ki; bir ülkenin para birimi öncelikle kendi ülke sınırları içerisindeki ticarette kullanılır. Uluslar arası ticarette ise, döviz kullanılır. Dolayısıyla döviz ekonomide etkili bir eleman olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Uluslar arası piyasa döviz kurunun şekillendirdiği bir ekonomik şartlarda etkinliğini sürdürmektedir.

Döviz Kurunun Ülke Ekonomisine Etkisi

Ekonominin önemli unsurlarından birisi de döviz kurudur. Döviz kuru; bir ülkenin kendisine ait para biriminin diğer ülke para birimleri karşısındaki değeri olarak ifade edilmektedir. Bu noktada bir ülkenin para biriminin değeri esasında, o ülkenin ekonomisinin etkinliğini de vurgulamaktadır. Ayrıca bir ülkenin para biriminin değeri; dış ticaret açığının oluşmasını da belirlemektedir. Bunun yanı sıra döviz kuru; faizlerle de yakından ilişkili bir unsur olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Döviz Kuru ve Dış Ticaret Açığı

Döviz kuru, özellikle dış ticarette önemli bir etkisi olan temel dinamiklerden birisidir. Dış ticarette genel olarak döviz kullanımı yaygın olmaktadır. Dolayısıyla dövizdeki değerlenme yükseldikçe o ülkenin dış ticaret açığı da artmaktadır. Ülkeler dış ticaret açığını kapatmak için ihracata ya da turizm faaliyetlerine yönelerek, döviz girdisi sağlamaya çalışmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dövizin Ekonomi Piyasalarındaki Yeri başlıklı makalemizde döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir