Dövizin Ekonomi Piyasalarındaki Yeri

Dövizin Ekonomi Piyasalarındaki Yeri

Döviz, yabancı ülkelerin para birimleri olarak adlandırabilir. Hatta bu tanıma para yerine geçebilecek çek ve poliçe kavramları da dahil edilebilir. Yabancı ülke parasını temsil eden döviz kavramı, herhangi bir ülkenin para biriminin başka bir ülke ya da ülkelerin para birimine dönüştürme işlemini de kapsamaktadır. Türkçeye Fransızcadan geçmiş bir sözcük olan döviz sözcüğü, uluslar arası ödemelerde kullanılan ödeme araçlarının tamamını ifade etmektedir.

İktisadi açıdan bakıldığında döviz kavramı, ticari anlamda bir mal özelliğindedir. Döviz borsaları kendine has özellikleri olan ekonomi piyasalarıdır. Dünyanın birçok ülkesinde döviz borsaları bulunmaktadır. Dünyanın en büyük döviz borsaları arasında; New York Borsası, Londra Borsası, Tokyo Borsası ve Frankfurt Borsası sayılabilir. Esasında döviz piyasalarını belirli bir mekan ya da yerde kısıtlamak doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu her yer ve her piyasa döviz piyasasının da olduğu bir sektör halindedir. Bu kadar yaygın olan döviz piyasası yatırımcıların gözdesi durumdadır.

Döviz piyasaları ya da borsaları coğrafi olarak, birbirinden çok uzak olsalar da çeşitli elektronik haberleşme araçları vasıtasıyla birbirleriyle sürekli iletişim içindedirler. Gün içerisinde, 24 saatlik saat diliminin her saatinde; açık olan bir döviz borsası bulmak mümkündür. Bu borsalar 24 saat üzerinden sürekli açık olduğu için, döviz piyasası sürekli bir değişim içindedir. Ülkemizde döviz birimleri olarak yakın zamana kadar sabit kur sistemi benimsenmişti. Ancak günümüzde bur sistem terk edilmiştir. Kurları kontrol eden bir mekanizma olarak Merkez Bankası bulunmaktadır. Zaman zaman kurlara müdahale eden Merkez Bankası, Türk parasını korumak için piyasaya para sürer. Yine yakın zamana kadar döviz bulundurmak riskli bir durumken, günümüzde Türkiye’de yerleşik herkesin dilediği kadar döviz bulundurma hakkı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Döviz Kurları ve Yatırım Araçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir