Döviz Ve Para Değerleri

Döviz Ve Para Değerleri

Her ne kadar ülkemizde yabancı bir ülkenin para birimine döviz denilse de aslında bu kavram bir para biriminin başka bir para birimi karşısındaki fiyatını ifade eder. Bu kurun fiyatı elde bulunan bir malın veya hizmetin veya bir varlığın başka bir ülkenin parasıyla satın alınabilmesi için yerli para cinsinden ödenmesi gereken miktarı ifade eder. Örnek olarak bir Çin Yeni satın alınması için ödenmesi gereken Türk Lirası miktarı düşüş gösterdiği zaman aynı miktardaki Türk Lirası ile daha fazla Çin Yeni alınabilecektir. Bu durumda yerli para olan Türk Lirasının değerinin yükselmiş olduğu görülür. Bu durum şu şekilde açıklanabilir ki yerli para değer kazandıkça yabancı para almak için gereken yerli para miktarı da azalacaktır. Yine tüm bu döngünün tersi düşünüldüğünde Çin Yeni almak için ödenmesi gereken Türk Lirası miktarında artış yaşanıyorsa bu Türk Lirasının Çin Yeni karşısında değer kaybettiği anlamına gelir.

Döviz Kuru Ve Türleri

Ülkemizde alış ve satışı gerçekleştirilen yabancı paralar için fiyatın belirlenmesi noktasında döviz kuru sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemin farklı türleri arasında;

  • Genel bir tanım olabilecek şekilde para biriminin yerli para birimi karşısındaki değerini ifade eden nominal kur bulunmaktadır.
  • Nominal kur üzerine enflasyon oranları eklenmesiyle reel kur elde edilir.
  • Yabancı paraların birbiri cinsinden değerlerinin ifadesi için çapraz kur kullanılır. Örneğin USD/JPY Dolar ve Japon Yeni kurunu ifade eder.
  • Bir yabancı paranın ulusal para karşısındaki değerine verilen isim ise efektif kurdur.
  • Belirli kriterlere göre belirlenmiş çift taraflı nominal kullanımı uygun bir ağırlandırma metoduyla ortalaması hesaplanarak nominal efektif kur belirlenir.
  • Son olarak reel efektif kur değeri bulunur.

Döviz Piyasası Ve Yatırım

Yabancı para birimi olarak ülkemize giriş yapan ve değerli mallar olarak görülen döviz üzerinde dünya genelindeki tüm ülkelerde yatırım işlemleri gerçekleştirildiğinden dolayı bir piyasa oluşmaktadır. Üzerinde alım ve satım yoluyla piyasası oluşturulmuş olan Dolar ve Euro gibi yabancı para birimleri bulunmaktadır. Günlük olarak çok yüksek hacimlerde işlemler yapılan bu piyasada büyük karlılık oranı görülebilir. Bankalar ve forex piyasaları üzerinde gerçekleştirilen bu işlemler belirli bir düzen sayesinde yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dövizin Ekonomideki Yeri başlıklı makalemizde döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir