Dolar Kuru Nasıl Belirlenir?

Dolar Kuru Nasıl Belirlenir?

Yatırım amacıyla en yoğun olarak kullanılan araçlardan olan dolar kuru nasıl belirlendiği ile ilgili pek çok kişide soru işareti bulunmaktadır. Yatırımcılar birikimlerini değerlendirmek için çok farklı seçeneklere yönelmektedirler. Ülkemizde ve pek çok benzer alanda dolar ve diğer döviz işlemleri herkes tarafından tercih edilmektedir. Özellikle borsa, hisse senetleri veya tahviller ile ilgili yatırımlar tecrübe ve bilgi gerektirdiği için pek çok kişi uzak durmaktadır. Bu noktada da dolar kurunun nasıl belirlendiği, neye göre yükselip neye göre düştüğü konusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Her ülkede dolar ve diğer döviz işlemleri piyasada arz – talep dengesi ile belirlenmektedir. Altın ya da diğer piyasalarda yer alan ürünler gibi dolar kuru yani değeri piyasada oluşacak arz  – talep dengesi ile belirlenmektedir.

Uluslar Arası Para Piyasaları ve Dolar İşlemleri

Dolar kuru oluşumunu etkileyen arz ve talep denildiğinde uluslararası piyasalar karşımıza çıkmaktadır. Dolar talebi bir ülkenin uluslararası ticarette ortaya çıkan açığı ifade etmektedir. Yani satın aldığımız mal miktarı sattığımız mal miktarından fazla ise dolar ihtiyacı yani talebi oluşmaktadır. Bu farkı kapatabilmek için dolar ya da döviz talep edilmektedir. Döviz arzında ise farklı bir durum oluşmaktadır. Bu noktada ülkeye gelen sermaye durumu ortaya konmaktadır. Döviz arzı Merkez Bankasında yani ülkenin kasasında bulunan dövizi ifade etmektedir. İşte bu iki noktanın kesişme noktasında dolar ve döviz kuru oluşmaktadır. Yani dövizin değeri belirlenmektedir. Yapılan işlemler sonucunda arz talebi geçiyorsa dövizin ve doların kuru aşağı yönlü olmaktadır. Eğer tersi durum söz konusu ise yani talep arzı geçiyorsa yukarı yönlü bir hareket oluşmaktadır.

Diğer Yatırım İşlemleri

Yatırımcılar için dolar kuru ve diğer yatırım işlemlerini yönlendirecek pek çok etmen bulunmaktadır. Özellikle doğru yatırım aracını seçmek çok önemlidir. Bu konuda tecrübe ve bilgi sahibi olan kişilerden ve aracı kurumlardan mutlaka faydalanmak gerekir. Yatırım yapılan hususların bedelini ve değerini siyasi durumlar dahil pek çok husus belirlemekte olduğu için tecrübe sahibi olmadan yatırım yapmak büyük risk getirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ülkemizde Dolar Kurunun Ekonomiye Etkisi başlıklı makalemizde dolar kuru hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir