Borsanın Önemli Yüzü Hisse Önerileri

Borsanın Önemli Yüzü Hisse Önerileri

Yatırımcıların borsada yatırım yapmalarına imkan tanıyan bazı aracı kurumlar mevcuttur. Bu aracı kurumlar zaman zaman yatırımcılara hisse önerileri sunarlar. Bu öneriler çoğunlukla, aracı kurumların takip ettikleri ya da portföy önerilerine ait olan raporlar doğrultusunda hazırlanır. Öneriler günlük, haftalık ya da aylık olmak üzere farklı vade zamanlarına göre hazırlanmış önerilerdir. Önerilerde, her önerilen hisse senedinin üzerine ya da başına bir bilgi yazılır. Bu bilgiler temel analizleri ve temel analizleri içerir. Ayrıca büyüme potansiyeli, getiri potansiyeli gibi unsurlar da bu bilgiler arasında yer alır. Bu öneriler, FK, PD/DD oranları ve temettü verimleri gibi birçok kritere göre hazırlanır.

hisse senediBir önceki yıla ait gerçekleşen ekonomik veriler ve gelecek döneme ait ekonomik analizler yorumlanarak hisse önerileri ortaya çıkar. Gelecekteki borsa hareketliliğinin ne derece olacağı, piyasadaki hisselerin durumu nasıl seyredeceği ve yurtiçi ve yurtdışı piyasalarının nasıl seyredeceği konusu hisse önerilerini etkilemektedir. Yine uluslar arası piyasalarda döviz fiyatlandırılması ve uluslar arası piyasalardaki dengeleme unsurları hisse önerilerini etkilemektedir. Ayrıca maden sektöründeki gelişmeler, enerji kaynakları fiyatları üzerindeki dalgalanmalar ve tarım ürünleri üzerindeki fiyat dalgalamaları da hisse önerilerini etkiler.

Hisse önerileri alanında uzman ve profesyonel kurumlarca yapılması önemli olan bir husustur. Zira yanlış hisse önerileri yatırımcısına kaybettirecektir. Aracı kurumlar hisse önerileri yaparken, kendi kadrolarının yorumlarından, öngörülerinden ve ileri görüşlülüğünden faydalanırlar. Yani personelinin kalitesi ve profesyonelliği aracı kurumun hisse önerilerini etkiler. Bu durumda doğrudan bu önerileri dikkate alarak yatırım yapacak olan yatırımcıları etkiler. Hisse önerileri piyasaya yön vermesi bakımından da önemli bir husustur. Borsa ile ilgili uzman olan analistlerin, bankacılık, konut, otomotiv ya da hava yolları gibi sektörlerin öne çıktığı dönemleri öngörerek yapmış oldukları öneriler piyasanın tamamını etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Önerileri Ve Alınan Hizmetler başlıklı makalemizde hisse önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir