Borsada İşlem Yapmadan Önce

Borsada İşlem Yapmadan Önce

currency-fx

Borsa menkul kıymetler olarak da bilinen değerli evrakların alım satımının gerçekleştirildiği piyasadır.  Türkiye’de yurt içi borsası konusunda en çok 2012 senesinde hizmet vermeye başlayan Borsa İstanbul yani BIST öne çıkar. Hisse senetlerinin tüm ikinci el satış ve alımı BIST üzerinden yapılmaktadır. Alım satım fiyatları ise teklifler üzerinden belirlenir. BIST içinde en çok vadeli işlem piyasası işlemleri ve hisse senedi alım satımı ile uğraşılmaktadır. Bir kurum olarak BIST’in başlıca amacı alanına giren sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin, güvenlik ve şeffaflık ilkeleri gözetilerek, istikrarlı bir atmosferde ticaretinin yapılabilmesidir. Bu noktada serbest rekabet ilkelerine de büyük değer verilir. Alım satımın bir çatı altına toplanarak kolaylaştırılması da yatırımcılar için büyük bir artıdır.

Borsaya yatırım yapmak isteyen kişiler mutlaka ilgili alım ve satımlara aracılık edecek bir kurumdan hesap açmalıdır. Aracı kuruluşlar ya da bankalar bu kurumlar arasında sayılabilir. Bu kurumlar üzerinden yapılan işlemlerde ise belirlenmiş yüzdeler ile komisyon verilmektedir. Yatırım yapan kişiler yatırımlarını sürekli güncellenen ilgili ekranlardan takip etmelidir. Örneğin matriks yüzeysel ekran bedelleri yatırımcılardan aybaşlarında alınmaktadır düzenli komisyon geliri olan hesaplarda ise ekran giderleri aracı kurum tarafından karşılanabilmektedir.

Bunun dışında borsada işlem yapan kişiler mutlaka ekonomik, sosyal ve siyasi olayların borsaya etkisini ön görecek analizler yapmalı ve eski dönem hareketlerini statik giden yeni dönemlere uygulayarak kazançlı tahminlerde bulunmalıdır. Bu analizleri yapma yetkinliğine sahip olmayan kişiler ya analistler ile anlaşmalı ya da ilgili haber ve yorumları çok yakından takip etmelidir. Unutulmamalıdır ki borsa fiyat hareketleri talep arz ilişkisi ile şekillendiği için bir yönlü işlem yüklenmesinde yatırım aracının fiyatı da hareketin yönüne bağlı olarak düşecek ya da yükselecektir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir