Borsada İşlem Gören Kuruluşlara ait Yorumlar Yatırımcıya Fikir Verebilir

Borsada İşlem Gören Kuruluşlara ait Yorumlar Yatırımcıya Fikir Verebilir

Borsada işlem gören tüm hisse senetleri bir firmaya ya da çok ortaklı işletmelere aittir. Borsada işlem yapmak isteyen yatırımcılar bu firmaların gerçekleştirdiği projelerden, finans yapılarına, kar zarar durumlarının net verilerle ortaya koyulan bilançolarından finans kaynaklarının verimli kullanımına kadar pek konuda detaylı bilgiye sahip olmak isterler. Bu bilgilerin bazılarının eksik olması ya da detaydan uzak ve yüzeysel bilgilerle geçiştirilmesi yatırımcıda bir kuşku oluşturur.

Yatırımcı için bu kadar hayati öneme sahip bu bilgilerin konunun uzmanları analizciler tarafından incelenerek tarafsız bir gözle hisse yorumları olarak kamuoyu ile paylaşılması sonucunda, şirketin hisse senedi değerinde artış ya da azalışlar yaşanır. Bir şirkete ait hissenin değer kazanması doğal olarak şirketin değerinin artışı anlamına geleceği için bu nemli konuya şirketler de duyarsız kalmazlar ve hisse analistler tarafından firmalara yönelik olarak yapılan çalışmalarda yer almak isterler.

Hisse yorumları yapılırken iki temel analizden faydalanılmaktadır. Bunların ilki olan temel analiz, firmanın finansal kayıtları, ekonomik raporları, şirketin varlıkları ve Pazar payı gibi veriler üzerine yoğunlaşmak suretiyle yapılan çalışmadır. Diğeri ise teknik analiz olup bu çalışmada da firmanın gelecekteki borsa değerini tahmin etmek üzere yapılan çalışmadır ve bu tahmini doğru olarak yapabilmek için, geçmiş değerlerden yola çıkılır.

Yatırımcılar bir şirkete ait hisse senedini almak için araştırma yapmaya başladıklarında genelde hisse yorumları arasından şirkete ait verilerin yer aldığı raporlamalara daha çok dikkat ederler. Oysa bir şirketin agresif pazarlama yapıp yapmadığı, hizmet verdiği sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerin durumu ile doğru orantılıdır. Yoğun rekabet altında ayakta durabilen ve yükseliş yaşayan şirketlerin yanında sektörde tekel oluşturan ve rekabeti yaşamayan firmaların kazançlarının yüksek olmasına rağmen pazarın büyüklüğü açısından sonuçlar daha farklı çıkabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hisse Yorumları ve Değerlendirmeleri başlıklı makalemizde hisse yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir