Borsa Oynarken Alınan Hisse Önerileri

Borsa Oynarken Alınan Hisse Önerileri

Dünya üzerinde gelişen teknoloji nedeniyle piyasaların takibi artık tamamen internet üzerinden gerçekleşmektedir. Örneğin ülkeler arasında ortaya çıkan ekonomik farklılıklar ilk olarak borsa üzerinden kendini gösterir. Dünya genelinde kullanılan borsanın alım ve satım gücüne sahip olan farklı ülke vatandaşları döviz değişimlerinde ellerindeki dövizin karşıdaki ülkenin parası karşısında değerli ya da değersiz olmasını alışverişlerinde bir fırsat olarak kullanabilmektedirler.

Borsa dünya ekonomileri arasında dönen bir küresel ekonomidir. İş kurarken yatırım yapmak ve sonrasında doğru yatırımda kar sağlayıp yanlış yatırımda zarara uğramak borsada da aynen geçerlidir. Tek fark burada yapılan her işlemin elektronik ortamda olmasıdır. Elektronik ortamda yapacağınız yatırımlarda gerçek hayattaki gibi piyasaya göre şekillenmesi gerekir. Ama borsa piyasasında bilgi almak ya da doğru yatırım yapmak gözlem yerine hisse önerileri sayesinde gerçekleşir.

Hisse önerileri borsa uzmanları tarafından yapılabilecek tamamen mesleki bir uzmanlık alanıdır. Bunu yapmak için yalnızca gözlem yeterli değildir. Gözlemden öte borsayı takip ederek yükselen ve düşen pay oranlarından analizler yapmak gerekir. Analiz ve yorumlama borsa üzerinden yapıldığında mutlaka terimlere hakim olarak yeterli eğitim düzeyinde bir araştırma gerekir.

Borsa uzmanlarınca yapılan hisse önerileri gelecekte yükselecek ve size kazanç sağlayacak olan önerilerdir. Ama bu demek değildir ki tahminler doğru çıkacak. Bazen ekstrem bir durum yaşanabilir ve tahminler şaşarak sizi zarara sokabilir. Bunun dışında beklenen değerlere yakın olarak hisse durumlarının gerçekleşmesi de önerileri sunan kişinin mesleki deneyim ve borsa uzmanlığına bağlanabilir. Tahminler ve öneriler maddi karşılıkla verileceğinden gerçekten güvenilir kaynakların kullanması gereklidir. Borsaya hakim olmayan ve size sağlam tahminler bulunduğunu belirterek zarara sokan kişiler maalesef kazanç kaybında sizinle bir daha görüşmeye bile çıkmaz.

Bir önceki yazımız olan Kaliteli Yatırımlar İçin Hisse Önerileri başlıklı makalemizde hisse önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir