Borsa Nedir? Borsa Hareketlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Borsa Nedir? Borsa Hareketlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Borsa, finans dünyasında adı çok geçen bir kelimedir. Genel olarak hisse senetlerinin ve finansal ürünlerin işlem gördüğü bir piyasadır. Bu piyasaya girmek, herhangi bir şirkette hesap açıp, bir miktar para yatırıp alım satım yapmaktır. Anlık olarak değişen arz talep dengesine göre fiyatlar belirlenir. Bu yüzden borsa, sürekli hareket halindedir. Hem ülkenin içinde bulunduğu durum hem de herhangi bir şirketin içinde bulunduğu durum borsanın seyrini etkiler. Örneğin şirketlerin hisse senetleri başarılarına bağlı olarak düşer veya yükselir. Üretim yapmışsa, başarı sağlamışsa, borçlanması düşmüşse, kazandığı kaybettiğinden çoksa borsada hisseleri yükselir. Hisse sahibi olanlar, aracılar sayesinde anlık olarak takip ettikleri değerlerden alım satım yapmayı amaçlarlar.

BİST Nedir? Finans Ortamında Amaçları Nelerdir?

BİST, Borsa İstanbul’un kısaltmasıdır ve birçok borsanın faaliyet gösterdiği bir alandır. Bunlar arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ve İstanbul Altın Borsası vardır. Amacı, serbest rekabet ortamının güvenli biçimde işlemesi, alım satımların şeffaf, rekabetçi, dürüst bir ortamda yapılabilmesini sağlamak, ürünlere ait fiyat tespiti yapmak ve bu fiyatların oluşmasına ortam sağlamaktır. Kişiler yatırım yaparken Borsa İstanbul’un anlık verilerini takip etmelidirler. Bu anlık veriler, gerek ulusal gerekse uluslararası birçok şirketin verilerinin analizi sonrası oluşturulur. Borsa verileri her an değiştiği için alım satım yapmayı düşünenler, canlı takip ve bilgi desteği veren borsa sitelerinden kolaylıkla yararlanabilirler. Hatta bu sağlıklı işlem için gerekli bir durumdur.

VİOP Nedir? Tercih Nedenleri Nelerdir?

VİOP, borsada vadeli yatırım araçları ile işlem yapmak isteyen yatırımcıların bir araya gelmesiyle oluşan bir piyasadır. Borsa İstanbul üzerinde işlem gören piyasa araçları üzerinde vadeli işlem ve sözleşmelerin alım satım işlemlerinin VİOP piyasasında yapılır. Vadeli olduğu için alım satım ve fiyat tespitleri önceden belirlidir. Bu da özellikle yüksek riskten kaçınanların yatırım yaptığı bir alan olmasını sağlamaktadır. VİOP alım satımları varlıklar üzerinden yapılır ve bu varlıklarda vade, miktar, nitelik ve fiyat unsurları yer almaktadır. Sürekli güncellenen veriler olduğu için fiyatların hangi yönde ilerleyeceğinin iyi analiz edilmesi büyük önem taşır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde borsa hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir