Borsa İstanbul (Bist) Ve Ekonomi

Borsa İstanbul (Bist) Ve Ekonomi

Borsa İstanbul’un kısaltılmış halini yansıtan bist, ekonomi çevrelerin en çok dillendirdiği kurumların başında gelir. Zira BİST, ekonominin nabzını tutan bir kurumdur. Borsa İstanbul, hisse senedi paylarının işlem gördüğü bir pazardır. Borsa İstanbul’da işlem gören paylar, yıl içerisinde gözden geçirme işlemine tabi tutulur. Bu gözden geçirmenin ardından, BİST 100 Endeksinde yer alacak 100 pay belirlenir. BİST 100, Endeksi, Borsa İstanbul payları arasında işlem gören en yüksek işlem hacmine sahip 100 payın performansını ifade eder. En yüksek işlem performansına sahip bu paylar, BİST’in gün içerisindeki hareketliliğini belirler. Borsadaki düşüşler ve yükselişler bu payların işlemlerdeki performanslarına göre belirlenir.

Borsa İstanbul ya da bist, ülkemizde 1985 yılında kurulmuş bir kurumdur. İlk olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) adıyla kurulmuştur. 2013 yılında ise Borsa İstanbul adını almıştır. Borsa İstanbul, sermaye piyasası içinde faaliyet gösteren, yerli ve yabancı kaynaklı bankalara ve aracı kurumlara takas ile saklama hizmeti vermektedir. Globalleşen dünyanın doğal bir sonucu olarak, BİST uluslar arası piyasalardan etkilenen bir kuruluştur. Uluslar arası piyasalardaki dalgalanmalar BİST’ti de etkilemektedir. Piyasayı iç politik olaylar, uluslararası politik olaylar, dünya genelinde ve ülke genelinde oluşan kriziler ve kaoslar ayrıca uluslararası anlaşmalar ya da anlaşmazlıklar etkilemektedir.

Ekonomiyle ilgilenen kişilerin yabancı olmadığı bist kavramı, haber programlarını az da olsa takip eden insanların yabancı olmadığı bir kavramdır. Gün içinde haber programının sonun da ya da haber akışı içinde BİST pazarının nasıl olduğuna dair haberler sıkça yer alır. Buradaki haberlerin ekonomiyle yakından ilgili olduğu konusunda hem fikir olan vatandaşlar, buradaki düşüşlerin ya da yükselişlerin ekonominin durumunu belirttiğinin farkındadır. Borsa işlemlerindeki arz ve talep miktarı, borsanın düşüş ve yükseliş trendini belirler.

Bir önceki yazımız olan Bist ve Ekonomi başlıklı makalemizde BİST hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir