Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsa ticaret alanına konu olan malların alım ve satımında gerekli olan işlemlerin yapıldığı kurumsal piyasadır. Borsaların kurumsal kimliklerinin var olması her borsanın kendine özgü olan kurallarının ve niteliklerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin İstanbul ile Tokyo Borsası’nın birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Ticarete konu olan malların alımının ve satımının yapıldığı bir ortamdır.  Ülkemizde borsanın merkezi İstanbul’da bulunan yönetim kurulu başkanı olan devlet denetimine tabi, kanunlar ile korunmakta olan bir kurumdur. Türkiye’de bulunmakta olan ve belirli bir ticaret hacmine sahip olan şirketlerin belirli orandaki şirket hisselerini halka arz etmesi ve bu hisselerin borsada işlem görmesi esasına dayanmaktadır.

Borsa Piyasasına Nasıl Girilir?

Borsa piyasasına girebilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Aynı şekilde işlemlerin yürütülebilmesi içinde vadesiz bir hesaba sahip olmak gerekmektedir. Bu vadesiz hesabı bankadan veya aracı kurumdan kolay bir şekilde açtırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekli olan konu vadesiz hesabı açacak olan aracı kurumun yasal olmasıdır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun internet adresinden düzenleme ve denetlemelerce uygun olan, lisanslı yetki belgesine sahip olan kurumların listesine ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz şekilde yatırım seçeneklerinden size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa yatırımlarınızı gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu işlemlerinizde mantıklı davranarak hatalara sebebiyet vermemek kar amacından dolayı oldukça önemlidir. Borsalar konusunda gerekli bir bilgiye ve bilgi deneyimine sahip olmadan önce borsaya fazlaca yatırım yapmamanız gerekmektedir. Her zaman yükselecek ve değer kazanacak olan araçları porföyünüze eklemeniz gerekmektedir. Bu nedenle yatırım araçlarını tanımalı ve fiyatlara etki eden faktörleri çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirerek kar elde edebilirsiniz. Organize olarak, planlı bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde nasıl bir strateji izleyeceğinizi anlamış olursunuz. Bu piyasasının temel mantık şekli yatırım araçlarını düşük fiyat seviyelerinden alıp, yüksek fiyat seviyelerinde satış emri vermeye dayanmaktadır. Böylece arada bulunan farktan kar elde edilmektedir. Borsalar konusunda sağlam bir bilgiye sahip olamayan kişiler borsada kazanç yerine kayıp vereceklerinden bu konuda yeteli bir bilgiye sahip olduktan sonra işe kalkışmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Borsa Hangi Alım Satımlar İçin Kullanılır? başlıklı makalemizde BİST, borsa ve viop hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir