Borsa Ve Değerli Evrak Ticareti

Borsa Ve Değerli Evrak Ticareti

Dünya genelinde her ülkenin barındırdığı bir piyasa olarak borsa piyasası değerli evrakların ticaretinin gerçekleştirildiği bir piyasadır. Ülkeler tarafından kurumsal olarak kullanıma açılan bu piyasalar Türkiye’de de İMKB adıyla yer almaktadır. Daha sonradan ismi değiştirilerek başına İstanbul getirilen bu menkul kıymetler piyasası; hisse senetleri ve vadeli işlemlerin gerçekleştirildiği bir piyasadır. Bu piyasalarda işlem gerçekleştirilmesi için alım satım aracılık hizmeti veren bir kurumdan hesap açılması ve yapılan işlemlerde komisyon ödenmesi gerekmektedir. Bankalar veya aracı kuruluşlar yatırımcılara piyasa izleme ve anlık olarak işlem yapma şansı tanırlar. Bu sayede yatırımcılar piyasaya üzerinde alım satım işlemleri yaparak kar elde etme yoluna giderler.

Türkiye’de Borsa İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi

Financial charts

Türkiye’de menkul kıymetler ve ticari evrakların ticaretinin gerçekleştirilmesi için kurulmuş olan  borsa İstanbul yani kısaca BIST, 2013 yılından beri bu isimle faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye genelinde ticari alanda var olan işletmelerin halka açık bir şekilde sunulan hisse senetlerinin alım satım işlemlerinin yapılması amacıyla faaliyetlerini gerçekleştiren bu piyasada 200’ün üstünde şirket işlem görmektedir. Bu piyasa yatırımcıların işlem yapabilmesi için hafta içi 5 gün boyunca sabah saat 9.00 ve akşamları saat 18.15 arasında açık kalmaktadır. Günümüzde yatırımcılar aracı kurumlar sayesinde internet üzerinden bu piyasada işlem gerçekleştirebilir. Genel mantıkta hisse senetlerindeki düşüş ve çıkışlara göre alım satım işlemlerinin lot denilen birimler üzerinden yapılması bulunmaktadır.

Borsa Piyasasının Takip Edilmesi Ve Yatırım

Hisse senetleri üzerinde ticaret gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar tarafından gün içerisinde borsa piyasası takip edilerek alım ve satım işlemleri gerçekleştirilir. Bazı yatırımcılar tarafından çok büyük işlem hacimleri üzerinden yatırım yapılırken bazı yatırımcılar ise küçük işlem hacimleri ile bireysel yatırımlar gerçekleştirmektedir. Düzenli bir şekilde yatırım yaparak kar elde edilmesi ve bir meslek olarak bu piyasa üzerinde çalışmalar yapılması amacıyla piyasanın düzenli olarak takip edilmesi ve her hareketin incelenerek analizler yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde takip edilmeden ve dikkat edilmeden yatırımlar yapılması nedeniyle büyük zararlar ile karşılaşmak ve iflas etme gibi durumlar oluşabilir.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir? Borsa Hareketlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir? başlıklı makalemizde BİST, borsa ve viop hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir