Bist Verilerini Yakından takip Ederek yatırımlara Yön Verin

Bist Verilerini Yakından takip Ederek yatırımlara Yön Verin

İlk faaliyete geçtiği dönemlerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ile faaliyetlerini sürdüren Borsa, daha sonra gelişen çağa ayak uydurarak Vadeli İşlemler ve Operasyon Piyasası ve İstanbul Altın Borsası’nın bir araya gelmesi işe birlikte,  Borsa İstanbul ya da bilinen adı ile Bist olarak hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle günümüzde pek çok yatırımcı borsa İstanbul verilerinden yola çıkarak alım satım konusunda faaliyette bulunmaktadır. Burada hisse senedi alım satımı Borsa İstanbul tarafından yapılır demek yerine hisse senetlerinin ikinci elden satışı söz konusu aracı kuruluş aracılığı ile yapılır demek daha doğru bir ifade olacaktır.

borsaBist verileri ile ülke ekonomisi arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Bu bağı biraz daha açacak olursak, faizlerin düştüğü dönemlerde yatırımcıların elleri daha rahat olacağı için borsada yükselmeler olacaktır. Konunun uzmanları, borsa verilerinden ve gün içindeki dalgalanmalardan yola çıkarak, haftalık gündem konuları arasında ekonomik açıdan değerli olanları analiz ederek ekonominin seyri hakkında oldukça tutarlı yorumlar yapabilmektedirler.

Bist, ulusal pazarda işlem gören şirketler için de önemli fırsatlar barındırmaktadır. Kurumsal ürünler pazarında işlem gören şirketler arasından belirlenen kriterleri, taşıyan firmaların yer aldığı listelerde yer alabilmek firmaların ekonomik güçlerini gösterebilmesi için son derece büyük önem taşımaktadır. Bu listelerde ilk 100, ilk 50 ve ilk 30 firma için çeşitli değerlendirmeler yapılıyor olsa da, ilk 100 endeksinde yer alabilmek için firmalar, yıl boyunca verimlilik konusunda çalışmalar yapmaktadır.    

Görüldüğü gibi bir borsadan çok daha farklı anlamlar yüklenen Borsa İstanbul, gerek ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durum hakkında detaylı ipuçları vermesi, gerekse üretime katkı yaparak hisse senedi satışına giderek halka açılmak isteyen firmalar için de tarihi bir fırsat olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bist Nedir Ve Kapsamları Nelerdir? başlıklı makalemizde BİST hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir